Postet nga: BE

Pse Kosova po i ikë liberalizimit të tregut të energjisë?

Liberalizimi i tregut të energjisë elektrike në Kosovë, si një nga kërkesat e Bashkimit Evropian (BE), i nisur vite më parë, nuk ka arritur ende të finalizohet.

Borrell uron kryeministrin Kurti: Lufta ndaj pandemisë prioritet kryesor

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar letër urimi nga Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje ...

BE pritet të konfirmojë lidhjen mes vaksinës AstraZeneca dhe rasteve të mpiksjeve të gjakut

Një zyrtar i lartë i Agjencisë Evropiane të Ilaçeve tha se ekziston një lidhje mes vaksinës së koronavirusit AstraZeneca dhe rasteve të rralla të mpiksjes të gjakut, por ...

Borell uron Osmanin: Kosova të përqendrohet në dialog

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka uruar Vjosa Osmanin për zgjedhjen në krye të presidencës së Kosovës.

Qeveria e Kosovës mbështet sanksionet e BE-së ndaj një entiteti kinez për shkelje të të drejtave të njeriut

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar propozimin për të mbështetur vendosjen e sanksioneve nga Këshilli i Bashkimit Evropian, ndaj katër personave dhe ...

Italia vendos në karantinë udhëtarët e BE-së

Qeveria e Italisë do të vendosë karantinë të detyrueshme pesëditore për udhëtarët e Bashkimit Evropian, për shkak të frikës nga vala e tretë e ...

BE-ja dënon relativizimin apo mohimin e gjenocidit në Srebrenicë

Bashkimi Evropian ka bërë thirrje që të mos relativizohet apo mohohet gjenocidi në Srebrenicë ,duke thënë se zyrtarët në të gjitha shtetet që synojnë integrim në BE ...

Miratohet raporti për Kosovën, mbështetet liberalizimi i vizave

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka bërë të ditur se shumica dërmuese e Parlamentit Evropian e ka mbështetur liberalizimin e vizave ...