Postet nga: BE

Nisma rivale apo plotësuese? Rihapja e Procesit të Berlinit nxjerr në pah ngjashmëritë me Ballkanin e Hapur

Përpjekja e Gjermanisë për të ringjallur ‘Procesin e Berlinit’ ka rihapur një debat nëse nisma paralele ‘Ballkani i Hapur’ është një pengesë apo ndihmë për integrimin ...

Presidenti i Këshillit Evropian: Mbështes nismën e Ballkanit të Hapur

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ka mbërritur të premten për një vizitë zyrtare në Tiranë. Ai është pritur në takim nga kryeministri Edi Rama, ndërsa ...

Emisari gjerman: BE-ja është e vetmja rrugë për Serbinë nëse dëshiron të jetë vend paqësor e prosperues

Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, në emisionin "Kallxo Përnime", ka thënë se Bashkimi Evropian është e vetmja rrugë për Serbinë nëse ...

Sarrazin: Mosliberalizimi i vizave për Kosovën - një nga dy gabimet më të mëdha të BE-së

Mosliberalizimi i vizave për Kosovën po del të jetë gabim i qartë dhe i madh për emisarin e Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Sa dekada u duhen vendeve të Ballkanit Perëndimor për të hyrë në BE?

Për t’i ndihmuar gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat nuk janë pjesë e Bashkimit Evropian, Gjermania në mars ka dërguar një përfaqësues special.

Geer: Unioni i ri politik nuk zëvendëson anëtarësimin në BE

Ambasadori i BE-së në Shkup, David Gere tha të enjten se vendi i Maqedonisë së Veriut është në Bashkimin Evropian pasi interesi strategjik i unionit është që vendet e Ballkanit ...

Kurti: Evropa dhe SHBA nuk kanë qenë kurrë më të rëndësishme për njëra-tjetrën

Kryministri i Kosovës, Albin Kurti, në një bisedë në Këshillin Atlantik ka thënë se Evropa dhe SHBA nuk kanë qenë kurrë më të rëndësishme pë...

BE deklarohet pas dështimit të marrëveshjes për targa mes Kosovës dhe Serbisë

Delegacionet shtetërore nga Kosova dhe Serbia dështuan të arrijnë një marrëveshje për targa gjatë një takimi të ndarë që patën me ndërmjetësuesin e ...