Postet nga: Bashkimi evorpian

Von der Leyen takon Vuçiqin, i kërkon angazhim konstruktiv për shtendosje të situatës në veri të Kosovës

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka zhvilluar një takim me  presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Athinë.

Masat ndëshkuese të BE-së, Rashiq thotë se ka qenë ‘viktima’ e parë

Nenad Rashiq, ministër i Ministrisë për Komunitete dhe Kthim, ka thënë se ka qenë ‘viktima’ e parë e masave ndëshkuese të Bashkimit Evropian ndaj Kosovës.

Qeveria gjermane kritikon një rregullore të BE-së për azilin

Berlini e ka kritikuar një rregullore që ua mundëson shteteve të mbingarkuara të BE-së që të kenë afate më të gjata për t’i regjistruar aplikimet për ...

Osmani: BE-ja mos të kërkojë të zbatohen gjëra për të cilën nuk jemi pajtuar

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka thënë se Bashkimi Evropian nuk duhet të kërkoj nga Kosova që të zbatoj diçka e cila nuk është shkruar në letë...

Kurti prezanton versionin e tij për 'vetmenaxhimin'

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka publikuar ‘draft-versionin’ e tij për të për të rregulluar çështjen e komuniteteve joshumicë në Kosovë, pasi që ka thënë se ...

Von Cramon uron qytetarët e Kosovës për vendimin për vizat

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka uruar qytetarët e Kosovës për liberalizimin e vizave nga Bashkimi Evropian.

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur: Deklarata për të pagjeturit, detyron Serbinë t’i hap arkivat

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur ka reaguar përmes një komunikate për media pas dakordimit për deklaratën për personat e zhdukur, që sipas tyre ...

BE-ja aktivizon ndihmën emergjente për Turqinë

Komisioni Evropian ka njoftuar se me kërkesë të Turqisë, pas tërmetit të rëndë që ka goditur vendin, ka aktivizuar mekanizmat emergjentë të unionit për mbrojtje civile.