Postet nga: bashkimi europian

BE Reagon Pas Arrestimit të Marko Gjuriqit

Zëdhënësja e Bashkimit Europian, Maja Kocijançiq, tha për BIRN se thirrja e BE-së për autoritetet e të dyja palëve, Kosovës dhe Serbisë, ë...

Krerët e BE-së Zbarkojnë në Prishtinë

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, bashkë me Përfaqësuesen e Lartë, Federica Mogherini, dhe Komisionerin Hahn sot do të vizitojnë Kosovën.

Progresi për Kosovën 'Kur të Lejojnë Rrethanat Objektive'

Bashkimi Europian ka kërkuar nga Kosova që të vazhdojë të punojë në zbatimin e Marrëveshjes për Stabilizim Asocim në mënyrë që të avancojë në rrugën ...

Bashkimi Europian Largon 8 Vende nga Lista e Zezë e Parajsave Fiskale

Njëzetetetë ministrat e Financave të Bashkimit Europian tërhoqën sot tetë vende nga lista e tyre e zezë e parajsave fiskale, përfshirë dhe Panamanë.

Qeveria i Kërkon BE-së 'Fleksibilitet' Rreth Demarkacionit

Qeveria e Kosovës dhe kryeministri Ramush Haradinaj vazhdojnë të besojnë se Bashkimi Europian do të lëshojë pe në kushtet dhe kriteret e vëna për liberalizimin e ...

BE Kërkon Pajtim në Ballkan Pas Vendimit Gjyqësor për Mlladiqin

Bashkimi Europian sot u ka bërë thirrje vendeve të Ballkanit për “t’i nderuar viktimat” e krimeve të luftës duke punuar kah pajtimi, pasi ish-komandanti ushtarak i ...

Brukseli Kërkon të Konstituohet Kuvendi

Në kohën Kosova ka hyrë në një krizë të përsëritur institucionale për herë të dytë brenda tri viteve, komuniteti ndërkombëtar po bën thirrje ...

Europa Nuk do t’i Zgjidhë Dramat e Ballkanit

Teksa Ballkani i rikthehet gjendjes së vjetër të grindjeve mes shteteve të vogla që kërcënojnë njëra-tjetrën, po përsëritet ankimi i zakonshëm: Europa ...