Postet nga: bashkimi europian

BE: Djegia e mandateve pengon funksionimin e demokracisë në Shqipëri

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini dhe komisioneri Hahn kritikuan vendimin për djegien e mandateve parlamentare si kundërproduktiv dhe kërkuan diskutime mes qeverisë ...

BE kërkon nga kompanitë e mëdha të internetit të luftojnë lajmet e rreme

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga kompanitë Facebook, Google dhe Twitter të bëjnë më shumë në luftën kundër lajmeve të rreme.

BE reagon për taksën ndaj Serbisë për brendet ndërkombëtare

Përfaqësuesja e Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova ka reaguar lidhur me vendimin e djeshëm të Qeverisë së Kosovës që taksa 100% për produktet serbe të ...

Çfarë po ndikon në ashpërsimin e retorikës ndaj BE-së?

Muajt e fundit, Qeveria e Kosovës, mediat, por edhe opinioni përmes rrjeteve sociale, ka ashpërsuar fjalorin ndaj Bashkimit Evropian dhe skepticizmi ndaj tij, ka shënuar ngritje, ...

BE kritikon vendet që kanë liberalizim të vizave

Bashkimi Evropian u ka kërkuar vendeve të Ballkanit Perendimor dhe atyre të partneritetit lindor, që gëzojnë liberalizimin e vizave në zonën Shengen, të ndërmarrin masa të ...

Liderët europianë vazhdojnë sanksionet kundër Rusisë

Liderët e Bashkimit Europian në Bruksel kanë vazhduar më 13 dhjetor në Bruksel sanksionet kundër Rusisë edhe për gjashtë muaj tjerë për veprimet e saj në Ukrainë.

Rumania ‘nuk është e gatshme’ për presidencën e BE-së

Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis, tha se vendi i tij nuk është i gatshëm të marrë presidencën e radhës të Bashkimit Evropian në muajin janar dhe i ...

Apostolova kërkon bashkëpunim konstruktiv nga Kuvendi, Qeveria dhe opozita

Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë, Natalya Apostolova, kërkoi nga Kuvendi i Kosovës që të ketë bashkëpunim ndërmjet pozitës, opozitës dhe ...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!