Postet nga: bashkimi europian

Rumania ‘nuk është e gatshme’ për presidencën e BE-së

Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis, tha se vendi i tij nuk është i gatshëm të marrë presidencën e radhës të Bashkimit Evropian në muajin janar dhe i ...

Apostolova kërkon bashkëpunim konstruktiv nga Kuvendi, Qeveria dhe opozita

Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë, Natalya Apostolova, kërkoi nga Kuvendi i Kosovës që të ketë bashkëpunim ndërmjet pozitës, opozitës dhe ...

BE reagon ndaj lavdeve të Vuçiqit për Milosheviqin

Bashkimi Evropian reagoi ndaj fjalimit të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Kosovë, gjatë të cilit, Sllobodan Millosheviqin e cilësoi si "udhëheqës të madh, me që...

Austria zhvendos fokusin e BE-së nga Ballkani te emigracioni

Motoja e Vjenës gjatë gjashtë mujorit të saj në krye të BE-së do të jetë “Një Europë që mbron” – me “mbrojtjen” e kontinentit nga emigracioni në krye të agjendë...

BE kërkon që ngritja e cilësisë në arsim të nis nga reformat në Ministri

Bashkimi Evropian është i vendosur që të bëjë reforma për një arsim cilësor në Kosovë, dhe nuk e ka ndërmend të dorëzohet sa i pë...

Austria merr kryesimin e BE-së

Kancelari austriak, Sebastian Kurz sot do të marrë përsipër udhëheqjen 6 mujore të Bashkimit Europian nga kryeministri bullgar Boyko Borisov.

BE sanksionon 5 persona për lidhje me Rusinë

Pesë persona, që ishin përfshirë në organizimin e zgjedhjeve presidenciale ruse të mbajtura më 18 mars, në territorin e aneksuar ukrainas të Krimesë, janë futur në listën e sanksioneve ...

BE: Arrestimi i Shtetasve Turq Vë në Pikëpyetje Respektimin e Procesit Ligjor

Bashkimi Europian ka reaguar pas arrestimit dhe deportimit të gjashtë shtetasve turq nga Kosova.