Postet nga: Adem Demaçi

‘Mandela i Kosovës’, Adem Demaçi, pritet të kthehet në bronz në qytetin e Podujevës

Veprimtari i çështjes kombëtare, Adem Demaçi, i njohur edhe si ‘Mandela i Kosovës’, pritet të kthehet në bronz në qytetin prej nga e ka prejardhjen, Podujevë.

'Never Say Never', fjalia e famshme e Adem Demaçit përjetësohet në vepër arti nga Alban Muja

Fjalia e famshme e Adem Demaçit, “Never Say Never” është përjetësuar në vepër arti nga Alban Muja.

Kurti: Unë jam student i Demaçit ndërsa presidenti Vuçiq është student i Sheshelit

Kryeministri Albin Kurti në intervistën e tij për televizionin N1 të Bosnjes, ka thënë se është student politik i Adem Demaçit ndërsa presidenti i Serbisë ...

Osmani për Adem Demaçin: Tregoi se liria e Kosovës ishte më e e rëndësishme se ajo individuale

Me homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova, krerët e shtetit – Vjosa Osmani dhe Albin Kurti kanë nisur shënimin e ditës së Paqes në 23 vjetorin e çlirimit ...

Distanca që afroi artistin nga Bujanoci me Prishtinën

Rreth 80 kilometra ndërmjet Prishtinës dhe Bujanocit ishin motivimi që Nagip Tashi ta emëronte ekspozitën e tij të mozaikëve të gdhendur në dru, “Distanca”.

Shtatorja e Adem Demaçit dhe vepra artistike ‘Kurrë mos thuaj kurrë’ shumë shpjetë në Prishtinë

Vepra artistike që do mbajë emrin ‘Never say never’ bashkë me shtatoren e Adem Demaçit  shumë shpejtë do vendosen në Prishtinë.

Muzeu Kombëtar pasurohet me artefakte nga jeta dhe veprimtaria e Adem Demaçit

Rroba, kapela e gjësende të tjera, të cilat i takonin Adem Demaçit, i janë dhuruar sot Muzeut Kombëtar të Kosovës.

Vdes nga COVID-19, gruaja e Adem Demaçit

Xhemajlile Demaçi, gruaja e ish-veprimtarit të shquar shqiptar Adem Demaçi, ka vdekur sot nga COVID-19.