Postet nga: transparenca

Rritja e transparencës së institucioneve përmes përdorimit të modulit për menaxhim të kontratave

Një ndër arsyet pse qytetarët e Kosovës vazhdojnë të marrin shërbime, punë e produkte të cilësisë jo të mirë përmes procedurave të prokurimit është ...

Monitorimi i tenderëve në e-prokurim nga asamblistët për rritje të transparencës

Institucionet ndërkombëtare tash e disa vite kanë investuar në avancimin e transparencës në prokurim, digjitalizimin e saj, por edhe në rritjen e monitorimit të tenderëve që ...

Këshilli Prokurorial konfirmon se do t’i rihapë mbledhjet për media dhe OJQ

Menaxhuesi i sistemit prokurorial të Kosovës - Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK), tash e një kohë nuk ua ka bërë të mundur pjesëmarrjen fizike mediave ...

Mblidhet Komisioni për Transformim Digjital, Kurti: Synojmë rritjen e transparencës e llogaridhënies

Qeveria e Kosovës ka njoftuar se sot është mbajtur takimi i parë i Komisionit për Transformim Digjital.

Konjufca: Transparenca dhe llogaridhënia parakushte për funksionimin e demokracisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka thënë se institucioni që ai drejton synon ta bëjë promovimin e demokracisë dhe të jetë sa më transparent.

RTK nuk ofron qasje në CV-të e kandidatëve për pozitën e zv.drejtorit

Në procesin për përzgjedhjen e zv.drejtorit të përgjithshëm të RTK-së, KALLXO.com-it i është pamundësuar qasja në CV-të e kandidatëve.

Rreziku i raportimit dhe vendimmarrjes mbi bazën e perceptimit

 

Sadiku: Mungon transparenca në takimet e Kurtit me kompanitë e teknologjisë së informacionit

Javën e kaluar, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë një vizite në SHBA është takuar me drejtues të kompanive të mëdha të teknologjisë, përfshirë Microsoft, LinkedIn, ...