Postet nga: Termeti në Shqipëri

Qeveria e Kosovës ndanë edhe 200 mijë euro për Shqipërinë

Kabineti qeveritar në mbledhjen e sotme ka vendosur për ndarjen e mjeteve financiare për sanimin e dëme të tërmetit të 26 nëntorit në Shqipëri.

‘Me dyer të hapura’: Durrsakët rikthehen në shtëpitë e rrënuara nga tërmeti

Dhjetra banorë të qytetit të Durrësit janë kthyer në pallatet e pabanueshme, ndërsa varfëria dhe burokracitë ua kanë pamundësuar gjetjen e banesave me qira.

Qeveria e Kosovës në Konferencën e donatorëve për rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit shkatërrues

Ministri e Financave dhe Transfereve ka njoftuar se ministri Besnik Bislimi gjatë Konferencës Ndërkombëtare të Donatorëve "Together for Albania", ka zotuar 200 mijë euro për ta ...

Evropa përtej pritjeve, mbledh 1.15 miliardë euro për Shqipërinë pas tërmetit

Konferenca e Donatorëve në Bruksel për rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit shkatërrimtar të vitit të shkuar (26 nëntor) ka kaluar çdo pritshmëri. Në ...

Serbia, 2 milionë euro Shqipërisë për dëmet e tërmetit

Ka nisur seanca e dytë e Konferencës së Donatorëve në Bruksel për t’i ardhur në ndihmë Shqipërisë sa i takon procesit të rindërtimit, si ...

BE ndan 100 milionë euro për rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit

Sot po mbahet konferenca ndërkombëtare e donatorëve "Bashkë për Shqipërinë", në Bruksel për rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit.

Të braktisur dhe pa zgjidhje, banorët e Laçit rikthehen në shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti

Nikoll Kola nuk ka dalë asnjë ditë prej apartamentit në ish-konviktin tre katësh në Laç, të cilin e bleu me dëshmitarë para 15 viteve. Godina u shpall e pabanueshme ...

Dëmet nga tërmeti në Shqipëri prekin vlerën e rreth 1 miliard eurove

Tërmeti i nëntorit të vitit të kaluar në Shqipëri, shkaktoi dhjetëra viktima, qindra të lënduar e shumë dëme materiale.