Postet nga: Serbi

SHBA shpreson për një marrëveshje Kosovë - Serbi në ditët në vijim

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se Shtetet e Bashkuara shpresojnë që Kosova dhe Serbia “të arrijnë një marrë...

Paditë SLAPP duan ‘t’i heshtin’ gazetarët dhe aktivistët, kërkohet zgjidhje për Ballkanin Perëndimor

Në Prishtinë është mbajtur një panel diskutimi për të adresuar vështirësitë që po hasin gazetarët dhe aktivistët në Ballkanin Perëndimor dhe jo vetëm ...

Ministri serb i Mbrojtjes: Situata në Kosovë shkakton "shqetësim të thellë"

Situata në Kosovë shkakton shqetësim të thellë për Republikën e Serbisë”, tha zëvendëskryeministri i Serbisë dhe ministri i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviq, gjatë një takimi ...

Mediat serbe: Tri ditët e ardhshme më të vështirat në 10 vitet e fundit

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, sonte ka takuar përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun Beogradit-Prishtinë, Miroslav Lajçak. Pas takimi nuk ka pasur adresim ...

Borrell konfirmon se Kosova dhe Serbia kanë pranuar një plan të ri për dialogun

Përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme dhe siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka konfirmuar se Kosova dhe Serbia kanë pranuar një plan të ri pë...

Lajçak takon sot Vuçiqin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sot pritet të takohet në Beograd me përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe ...

Kurti për regjistrimin e popullsisë në Serbi: Përkundër pengesave, shqiptarët u aktivizuan në maksimum të regjistrohen

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka përgëzuar qytetarët shqiptarë në Serbi të cilët sipas tij, i janë përgjigjur pozitivisht procesit të regjistrimit të popullsisë.

BE kërkon që Kosova dhe Serbia të mos i politizojnë vizitat zyrtare

Zyrtarët e Bashkimit Evropian u kanë bërë thirje Prishtinës dhe Beogradit që të arrijnë një marrëveshje, në kuadër të dialogut, dhe t'i përdorin zyrat ...