Postet nga: Sanksione

Gjermania me përparim të ngadaltë në zbatimin e sanksioneve kundër oligarkëve

Gjermania po bën përparim të ngadaltë në zbatimin e sanksioneve kundër oligarkëve dhe institucioneve ruse, thuhet në të dhënat e Qeverisë gjermane.

SHBA-ja vendos sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut

Departamenti amerikan i Thesarit ka vendosur sanksione ndaj individëve dhe kompanive që i akuzoi se kanë gjeneruar paligjshëm të ardhura për Qeverinë e Koresë së Veriut.

SHBA-ja vendosi sanksione ndaj radikalëve Radeta dhe Jojiq

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) vendosën sanksione ndaj anëtarëve të Partisë Radikale Serbe dhe ish-deputetëve të Kuvendit të Serbisë, Vjerica Radeta dhe Petar Jojiq, ...

Pas SHBA-së edhe Britania e Madhe sanksionon Millan Radoiçiqin dhe Zvonko Veselinoviqin

Britania e Madhe ka sanksionuar 30 figura politike të përfshira në korrupsion, shkelës të të drejtave të njeriut dhe autorë të dhunës seksuale.

Sanksionet e reja të BE-së pritet të shënjestrojnë ushtrinë dhe bankat ruse

Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian propozoi vendosjen e sanksioneve ndaj forcave të armatosura të Rusisë, tri bankave dhe dhjetëra zyrtarëve.

BE-ja vendos sanksione të reja ndaj Iranit për furnizimet me dron në Rusi

Të enjten, më 20 tetor Bashkimi Evropian vendosi sanksione ndaj tre gjeneralëve iranianë dhe një prodhuesi armësh të akuzuar për furnizimin me drone kamikazë iranianë në Rusi, që ...

Kanadaja sanksionon shefat e sigurisë së Iranit

Për shkak të vdekjes së një gruaje të re që ishte në paraburgim, Kanadaja ka vendosur një rund të ri të sanksioneve ndaj disa zyrtarëve të lartë të ...

SHBA-ja sanksionon kryeministrin e Federatës së Bosnjë e Hercegovinës

Kryeministri i Federatës të Bosnjë e Hercegovinës, Fadil Novalliq, dhe Sllobodan Stanoviq, biznesmen i lidhur me liderin e serbëve të Bosnjës, Millorad Dodik, janë personat e ...