Postet nga: Papa Françesku

Papa Fraçesku ‘i kupton’ qeveritë që blejnë armë

Papa Françesku tha të premten, më 15 prill, se ai e kupton pse qeveritë po blejnë armë për t’u mbrojtur në një botë të shkatërruar nga lufta, ...

Autoambulanca e bekuar dhe e dhuruar nga Papa Françesku rrugës për në Lviv të Ukrainës

Një autoambulancë e dhuruar dhe bekuar nga Papa Françesku është nisur rrugës për në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, ka njoftuar zyra e shtypit të ...

Papa Françesku: Ndaleni masakrën

Papa Françesku ka dënuar ashpër sulmin rus në Ukrainë.

Papa Françesku: Zgjedhja e kafshëve në vend të fëmijëve është egoizëm

Papa Françesku ka sugjeruar se personat që zgjedhin kafshët shtëpiake në vend të fëmijëve janë duke vepruar me egoizëm.

Papa bën thirrje që t’i jepet fund dhunës ndaj grave

Papa Françesku bëri thirrje që t’i jepet fund dhunës ndaj grave, duke thënë se një gjë e tillë është “fyerje” ndaj Zotit.

Thirrje për dialog në zgjidhjen e konflikteve, mesazhi i Papës për Krishtlindje

Në fjalimin e tij të Krishtlindjeve më 25 dhjetor, Papa Françesku bëri thirrje për dialog në mes të “tendencës së njerëzve për tërheqje” gjatë ...

Papa akuzon Evropën për injorim të problemit të migrantëve

Papa Françesku e ka përshkruar neglizhencën e Evropës ndaj migrantëve si “përmbytje të qytetërimit”, teksa ka folur para azilkërkuesve që gjenden në ...

Papa: Populizmi dhe autoritarizmi kërcënojnë demokracinë në Evropë

Papa Françesku ka fajësuar ndasitë nacionaliste të Bashkimit Evropain për mungesën e koordinimit për migrantët, teksa Ati i Shenjtë nisi vizitën në Greqi, ...