Postet nga: Papa Françesku

Papa Françesku lutet për përfundimin e menjëhershëm të luftës në Ukrainë

Në fjalimin e tij të Krishtlindjes më 25 dhjetor, Papa Françesku bëri thirrje për përfundimin e menjëhershëm të luftës në Ukrainë, një konflikti dhjetë...

Papa Françesku shkarkon udhëheqësit e Caritas-it

Papa Françesku i shkarkoi të martën udhëheqësit e organizatës botërore bamirëse të Kishës Katolike Romake dhe e emëroi një komisionar pë...

Papa i bën thirrje botës “të mësojë nga historia” mbi kërcënimet bërthamore

Duke reflektuar në luftën në Ukrainë, Papa Françesku i ka bërë thirrje botës që të mësojë nga historia, kur bëhet fjalë për luftë...

Papa thirrje Putinit të ndalë ‘spiralën e dhunës’ në Ukrainë

Papa Françesku i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin, që të ndalojë “këtë spirale dhune dhe vdekjeje” të luftës në Ukrainë.

Papa Françesku paralajmëron për rrezikun e 'katastrofës bërthamore' në Zaporizhja

Papa Françesku ka bërë thirrje për “hapa konkretë” për dhënie fund të luftës në Ukrainë, në mënyrë që të parandalohet rreziku i një ...

Papa shpreson që shpejt mund ta vizitojë Kievin dhe Moskën

Papa Françesku hodhi poshtë zërat se ai planifikon që së shpejti të japë dorëheqje dhe tha se shpreson të vizitojë Kievin dhe Moskën në të ardhmen ...

Papa Françesku dëshiron të diskutojë me Putinin për Ukrainën

Papa Françesku ka thënë në një intervistë të publikuar të martën, 3 maj, se ai ka kërkuar të takohet me presidentin rus, Vladimir Putin në Moskë, pë...

Papa bën thirrje për evakuimin e civilëve nga Mariupoli

Papa Françesku ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës dhe e ka quajtur “regresion makabër të njerëzimit”.