Postet nga: Palestina

Izraeli kërkon evakuimin nga Rafah, sulmet vazhdojnë

Derisa sulmet po vazhdojnë në Rafah, forcat izraelite u kanë thënë palestinezëve që të evakuojnë qytetin.

Raportohet për përparim në bisedimet për armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit

Delegacioni i Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian – po merr pjesë në bisedimet në Kajro, përderisa media shtetërore e Egjiptit ...

Turqia ndalon tregtinë me Izraelin për shkak të luftës në Gazë

Turqia ka pezulluar të gjitha importet dhe eksportet me Izraelin për shkak të veprimeve ushtarake në Gazë, duke u zotuar se ky vendim do të jetë në fuqi derisa ...

Dhjetëra studentë arrestohen në SHBA gjatë protestave propalestineze

Policia e Nju Jorkut arrestoi dhjetëra protestues propalestinezë që ishin izoluar brenda një ndërtese në kampusin e Universitetit të Kolumbias në orët e vona të 30 prillit. Pas ...

Kirby: Izraeli do t’i marrë parasysh shqetësimet e SHBA-së para ndonjë ofensive në Rafah

Izraeli është pajtuar që t’i marrë parasysh shqetësimet e Shteteve të Bashkuara, para se ta nisë çfarëdo pushtimi të qytetit kufitar të Rripit të Gazës, Rafah, ...

Netanyahu zotohet se do t’i kundërshtojë sanksionet amerikane ndaj ushtrisë izraelite

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, është zotuar se do t’i kundërshtojë çfarëdo sanksionesh kundër ushtrisë së vendit të tij, pas raportimeve se Shtetet e Bashkuara kanë ...

Këshilli i Sigurimit i kërkon Izraelit “të bëjë më shumë” për ndihmën në Gazë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pranoi se Izraeli është zotuar se do të hapë më shumë pika hyrëse për të lejuar ndihmën humanitare në ...

Australia thotë se mund ta njohë shtetin palestinez

Ministrja e Jashtme e Australisë, Penny Wong, tha se vendi i saj mund ta njohë shtetësinë palestineze.