Postet nga: Ekstremizmi

MPB do të vazhdojë pas pandemisë aktivitetet me fëmijët e kthyer nga Siria e Iraku

Aktivitete të ndryshme të parapara që të mbahen për fëmijët të cilët u kthyen nga zonat e luftës si Siria e Iraku janë shtyrë pë...

‘Xhihadistët e rrjeteve sociale’ në Ballkan më të rrezikshëm se ish-luftëtarët

Shqetësimi në Ballkan që prej rënies së kalifatit të Shtetit Islamik është fokusuar në kërcënimin e paraqitur nga luftëtarët që janë kthyer. Por ekspertë...

Mesazhi i të arrestuarit për terrorrizëm për prokurorin 'Allahu do të marrë hak'.

Gjykata për Krimet e Rënda shpalli masën “arrest me burg” për Erzen Ukën, 29-vjeçarin e dyshuar për propagandë me qëllime terroriste dhe ...

Ata që rekrutuan kosovarët në terrorizëm enden të lirë

Institucionet e Kosovës ende nuk kanë arritur të gjejnë diagnozën e saktë pse shumë kosovarë përfunduan në luftërat e huaja në Siri dhe Irak.

Mbahet tryeza për parandalimin e ekstremizmit në rrjetet sociale

Projekti i financuar nga BE “Mbështetje e mëtutjeshme e institucioneve në luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe ekstremizmit të dhunshëm” në bashkëpunim me ...

Haradinaj: Kosova është pjesë koalicionit që e lufton ekstremizmin

Kryeministri Ramush Haradinaj, që po qëndron për vizitë në Tiranë, ka marrë pjesë si panelist sot në konferencën me temën “Të bashkuar në luftimin e ekstremizmit ...

Nacionalisti britanik trajnon djathtistët ekstremë serbë për ‘luftën online’

Kur militantit të krishterë Jim Dowson i qe ndaluar hyrja në Hungari në prill të vitit 2017 për shkak se paraqiste “rrezik për sigurinë kombëtare”, ai qe në ...

OSBE Mbanë Konferencën ’Roli i Mediave në Luftimin e Ekstremizmit’

Misioni i OSBE-së në Kosovë do të organizojë një konferencë me temë angazhimin e mediave në luftimin e ekstremizmit të dhunshëm.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!