Postet nga: ‘Mini Schengen’

Kurti: "Ballkani i Hapur", tendencë e Vuçiqit për hapje të Ballkanit ndaj Rusisë e Kinës

Kryeministri vendit, Albin Kurti, ka komentuar sërish takimin e liderëve të Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë, në Shkup, ku u riemërtua iniciativa e Novi Sadit (...

Kurti iu tregon kryeministrave të Ballkanit Perëndimor se pse nuk e mbështet Mini-Schengen-in

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në “Forumin e Prespës”, që po marrin pjesë vendet e Ballkanit Perëndimor, tregoi se pse nuk e mbështet idenë e Mini-Schengenit ...

D4D: 38 për qind e qytetarëve e vlerësojnë të gabuar ‘mini-shëngenin’ Ballkanik

Demokracia për Zhvillim (D4D) ka lansuar hulumtimin “Mini-Shengeni dhe Bashkëpunimi rajonal: Nevojiten gjashtë shtete për bashkëpunim në Ballkanin Perëndimor”.

Selmanaj: Mini-Shëngeni ishte kërkesë e Trump, andaj edhe e pranuam

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Driton Selmanaj, ka thënë se mini-Shëngeni ka qenë kërkesë e Presidentit të SHBA-ve Donald Trump, ani pse pala kosovare ka pasur ...

"Mini-Schengeni": Një arritje për Ballkanin apo një manovër politike?

Në tetor, një javë para se Bashkimi Europian të shuante shpresat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, kryeministrat e këtyre vendeve u takuan me presidentin e Serbisë dhe ...

Hashim Thaçi i tregon Edi Ramës si duhet të trajtohet Serbia

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është deklaruar lidhur ne mospjesëmarrjen e Kosovës në takimet e liderëve të rajonit në diskutimet për Mini-Schengenin.

Haki Abazi i reagon Edi Ramës: LVV dhe LDK janë tmerri për ideologët e minilojërave ballkanike

Deputeti i zgjedhur i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, ka reaguar pas kritikave që kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ia ka bërë kryetarit të LVV-së Albin Kurtit ...

Rama thumbon Kurtin e Mustafën: Ndarja e karrigeve ka më shumë rëndësi se Kosova e mbetur në udhëkryq

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka kritikuar kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin si dhe kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafën, për ...