Postet nga: Masakra

Pas 22 vitesh, rivarrosen në vendlindje 7 viktimat e masakrës së Rezallës

Janë varrosur eshtrat e nëntë martirëve të masakrës së Rezallës, të cilët janë gjetur dhe zhvarrosur nga varreza masive në Kizhevak të Serbisë.

Sot rivarrosen në Rezallë eshtrat e martirëve të gjetur në Serbi

Sot do të varrosen eshtrat e martirëve të masakrës së Rezallës të cilat u gjetën në varrezën masive në Kizhevak të Serbisë.

Kurti: Masakra në Abri të Epërme - dëshmi e gjenocidit serb në Kosovë

Në përvjetorin e 23-të të masakrës në familjen Deliu, në Abri të Epërme të Drenasit, kryeministri Albin Kurti, së bashku me nënkryetaren e Kuvendit, Saranda Bogujevci, ...

Gazmend Ejupi për instalacionin ‘Misioni: Ekzekutoni’: Përmes shisheve prezantohet ajo çfarë ndodhi në Fortesë në vitin 1999

Që nga 13 korriku 2021 në qendër të fshatit Fortesë (Bellacërkë) të Rahovecit është vendosur instalacioni “Misioni: Ekzekutoni”.

Në konsullatën e Greqisë në Izmir shqiptarët vendosën një kurorë të zezë në 77 vjetorit të masakrës së Çamerisë

Qytetarët me origjinë shqiptare që jetojnë në Izmir vendosën kurore të zezë me lule para Konsullatës së Përgjithshme greke në Izmir me rastin e 77 vjetorit të ...

Krerët e shtetit në Poklek: 12 qershori shënon fundin e gjenocidit në Kosovë

Në Poklek të Drenasit është mbajtur manifestimi qendror për shënimin e Ditës së Paqes. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, tha se kushdo që mund të dyshojë ...

Presidenti Biden nderon viktimat e masakrës së Tulsës

Presidenti Joe Biden ishte të martën në Tulsa të Oklahomës për të shënuar 100 vjetorin e masakrës të vitit 1921 që shkatërroi një komunitet afrikano-amerikan. Më ...

Haradinaj: Në Vushtrri u tentua të zhbëhej qenia shqiptare

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, nëpërmes një postimi në llogarinë et ij në rrjetin social Facebook, kujtoi masakrën e ...