Postet nga: lufta rusi-ukraine

Ministria ukrainase e Mbrojtjes: Putini po e përgatit një ofensivë të madhe në vitin e ri

Vladimir Putin po përgatitet për një ofensivë të re të madhe në vitin e ri, ka deklaruar ministri i mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov. Sipas tij, ka ...

Putin zotohet t’i vazhdojë sulmet mbi infrastrukturën energjetike në Ukrainë

Më 24 shkurt 2022, Rusia e pushtoi Ukrainën në një përshkallëzim të madh të Luftës Ruso-Ukrainase, e cila filloi në vitin 2014. Pushtimi ka të ngjarë të ketë rezultuar ...

Çka duhet të bëjë Kosova që të njihet nga Ukraina?

Ukraina është shteti i cili gjendet në luftë tash e disa muaj. Ushtria e këtij vendi vazhdimisht po i kundërvihet ushtrisë ruse, për të cilën raportohet ...

22 vjet të reformës ushtarake të Rusisë u shkatërruan për 22 javë luftë në Ukrainë

Mark Galeotti, ekspert dhe historian i Rusisë, ka folur në emisionin “Kallxo Përnime” për luftën mes Rusisë dhe Ukrainës.

Intervistë me Mark Galeotti - LIVE

Në emisionin "Kallxo Përnime" po transmetohet intervista me Mark Galeotti, ekspert dhe historian i njohur i Rusisë.

Ministri i Jashtëm serb: Serbia nuk i njeh referendumet në Ukrainë

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Nikola Selakoviq, deklaroi se Serbia nuk mund të pranojë rezultatet e referendumit në rajonet e Ukrainës.

Borrell bisedon me liderët e Ballkanit për ndikimin e pushtimit rus të Ukrainës

Shefi i Politikës së Jashtme dhe Sigurisë, Josep Borrell, tha se ka biseduar me gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor për ndikimin që po ka në rajon ...

Komandantët e Putinit masakrojnë ushtarët e tyre të plagosur – rrëfimi i rusëve të zënë robër në Ukrainë

Komandantët rusë po masakrojnë ushtarët e tyre të plagosur, në vend se t’i largojnë nga fushëbeteja dhe t’i dërgojnë për trajtim. Këto ...