Postet nga: lufta rusi-ukraine

Lëshohet alarm gjithëkombëtar në Ukrainë

Një alarm gjithëkombëtar për sulme të mundshme ajrore u lëshua në Ukrainë më 14 nëntor, me autoritetet që i bënë thirrje qytetarëve të kë...

Polonia ndalon hyrjen e veturave të regjistruara në Rusi

Polonia do të ndalojë hyrjen e veturave të pasagjerëve, të regjistruara në Rusi. Vendimi do të hyjë në fuqi të dielën, më 17 shtator, raportoi media shtetërore polake, ...

Zelenskyy zotohet për reagim të fortë pas sulmit ndaj qytetit të Chernihivit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha të dielën se vendi i tij do të ndërmarrë veprime të forta si përgjigje ndaj një sulmi me raketë të ndërmarrë ...

Ndalohen spektatorët e xhudos pasi mbanin emblemën ushtarake ruse

Federata Ndërkombëtare e Xhudos tha të mërkurën se ka dëbuar një grup spektatorësh nga kampionati botëror i xhudos që po mbahet në Doha ...

Von der Leyen në Kiev në Ditën e Evropës, Putini fajëson Perëndimin për luftën

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen vizitoi sot Kievin në Ditën e Evropës, në një shprehje solidarizimi dhe simbolizmi përballë agresionit të vazhdueshëm rus.

'Gjykata e Popullit' nis gjykimin e Putinit për luftën në Ukrainë

Një “gjykatë e popullit” nxori në gjyq presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, të hënën mbi akuzat për pushtimin e tij në Ukrainë, në një lëvizje simbolike ...

Medvedev: Rusia duhet të rrisë prodhimin e tankeve

Ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev, tha gjatë një vizite që pati në një fabrikë tankesh se Moska do të rrisë prodhimin e tankeve - si përgjigje ndaj furnizimit të Ukrainë...

Zelensky pritet t'i drejtohet Kongresit gjatë vizitës në SHBA

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, pritet ta vizitojë sot Shtëpinë e Bardhë dhe Kapitol Hill-in e në SHBA, megjithëse shqetësimet e sigurisë mund ta detyrojnë një ndryshim në ...