Putin zotohet t’i vazhdojë sulmet mbi infrastrukturën energjetike në Ukrainë

Më 24 shkurt 2022, Rusia e pushtoi Ukrainën në një përshkallëzim të madh të Luftës Ruso-Ukrainase, e cila filloi në vitin 2014. Pushtimi ka të ngjarë të ketë rezultuar në dhjetëra mijëra vdekje nga të dyja palët dhe ka shkaktuar krizën më të madhe të refugjatëve në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Brenda më shumë se gjashtë muajve nga pushtimi, Rusia përjetoi emigracionin e saj më të madh që nga Revolucioni i Tetorit 1917. Pushtimi ka shkaktuar gjithashtu mungesa globale të ushqimit.

Pushtimi filloi në mëngjesin e 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një “operacion special ushtarak” që synonte “çmilitarizimin” dhe “denazifikimin” e Ukrainës. Në fjalimin e tij, Putin i përkrahu pikëpamjet irredentiste, sfidoi të drejtën e Ukrainës për shtetësi dhe pretendoi në mënyrë të rreme se Ukraina qeverisej nga neo-nazistët që persekutonin pakicën etnike ruse. Disa minuta më vonë, raketa dhe sulme ajrore goditën Ukrainën, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, të ndjekur nga një pushtim i madh tokësor nga drejtime të shumta. Si kundërpërgjigjie ndaj këtij agresioni, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e miratoi ligjin ushtarak dhe mobilizimin e përgjithshëm.

Pushtimi u dënua ndërkombëtarisht si një luftë agresioni. Një rezolutë e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara kërkoi një tërheqje të plotë të forcave ruse, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëroi Rusinë të pezullonte operacionet ushtarake dhe Këshilli i Evropës dëboi Rusinë. Shumë vende vendosën sanksione të reja, të cilat prekën ekonomitë e Rusisë dhe të botës dhe ofruan ndihmë humanitare dhe ushtarake për Ukrainën.

Sot është dita e 289-të e luftës në Ukrainë, ndërkohë zhvillimet e fundit në dhe nga Ukraina janë si në vijim:

Ylli i basketbollit amerikan, Brittney Griner është liruar në një shkëmbim të burgosurish me Rusinë në këmbim të ish-tregtarit të armëve Viktor Bout dhe është kthyer në Shtetet e Bashkuara të enjten, duke i dhënë fund asaj që presidenti Joe Biden i quajti muaj të “ferrit” për të dhe gruan e saj.

Forcat ruse kanë instaluar raketahedhës të shumtë në centralin bërthamor të mbyllur të Ukrainës, Zaporizhzhia, pohuan zyrtarët ukrainas të enjten, duke e shtuar frikën se termocentrali më i madh atomik i Evropës mund të përdoret si bazë për të qëlluar në territorin ukrainas, duke rritur rreziqet e rrezatimit.

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha të enjten se Shtetet e Bashkuara kanë besim se Finlanda dhe Suedia do të aprovohen së shpejti për anëtarësimin në NATO, pavarësisht vonesave të ratifikimit nga Turqia dhe Hungaria. Pas takimit me homologët e tij finlandezë dhe suedez të enjten, Blinken tha se të dy vendet kishin dëshmuar sinqeritetin e tyre për t’u bashkuar me aleancën, veçanërisht në bashkimin me NATO-n për të ofruar mbështetje për Ukrainën në kundërshtimin e pushtimit rus atje.

Vladimir Putin është zotuar të vazhdojë me sulme sistemet energjetike të Ukrainës, pavarësisht kritikave globale për sulmet që kanë lënë miliona pa energji elektrike dhe ujë në fillim të dimrit. Udhëheqësi rus i paraqiti sulmet si një përgjigje ndaj shpërthimit në urën e Moskës që lidhte Rusinë me Krimenë e aneksuar dhe sulme të tjera, duke e akuzuar Kievin për hedhjen në erë të linjave të energjisë pranë termocentralit bërthamor Kursk dhe për mos furnizimin me ujë të Donetskut në Ukrainën lindore.

Rusia është ende e vendosur për të kapur pjesë të Ukrainës lindore dhe jugore të cilat Putin i pretendon si të tijat, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov. Ai shtoi se gadishulli i Krimesë në Ukrainën jugore, të cilin Rusia e aneksoi në vitin 2014, ishte i cenueshëm ndaj sulmeve nga forcat ukrainase pasi zyrtarët thanë se kishin rrëzuar një dron pranë një baze kyçe detare.

Shtetet e Bashkuara po përgatiten t’i dërgojnë Ukrainës një pako ndihme ushtarake prej 275 milionë dollarësh që ofron aftësi të reja për të mposhtur dronët dhe për ta forcuar mbrojtjen ajrore, sipas një dokumenti të parë nga Reuters të enjten dhe njerëzve të njohur me pakon e lartcekur.

Granatimet ruse të një qyteti në rajonin e Donetskut në Ukrainën lindore kanë lënë një person të vdekur dhe dy të plagosur, sipas guvernatorit të rajonit, Pavlo Kyrylenko. Të paktën 12 shtëpi u shkatërruan nga bombardimet në qytetin e Toretsk.

Rreth 10,000 personel të shërbimit ukrainas dhe afërsisht i njëjti numër civilësh ukrainas besohet se mbahen në objektet ruse të paraburgimit, sipas një zyrtari ukrainas. Oleksandr Kononenko, i cili mbikëqyr të drejtat e njeriut në sektorin e sigurisë dhe mbrojtjes në emër të parlamentit të Ukrainës, tha se civilët po ndalohen ilegalisht si robër lufte për shkak të lidhjes së tyre të dyshuar me ushtrinë ose shtetin ukrainas.

Forcat ruse qëlluan mbi 1000 raketa dhe raketa në rrjetin elektrik të Ukrainës gjatë luftës. Rrjeti është ende duke punuar pavarësisht se ka marrë dëme të mëdha, Volodymyr Kudrytsky, shefi ekzekutiv i operatorit të rrjetit Ukrenergo.

Ukraina ka prezantuar ndërprerje të reja emergjente të energjisë elektrike ndërkohë që po përpiqet ta riparojë infrastrukturën energjetike të dëmtuar nga sulmet ajrore ruse. Operatori i rrjetit Ukrenergo ka deklaruar se situata është e komplikuar nga moti, me rajonet perëndimore që përballen me ngrica, shi, borë dhe erëra të forta që po shkaktojnë situata të vështira në zonat lindore, ku luftimet kanë qenë më të ashpra.

Trupat ruse thuhet se po marrin pjesë në stërvitjet taktike në Bjellorusi, sipas ministrisë ruse të mbrojtjes. Videoklipet e postuara nga ministria shfaqin ushtarë rusë në stërvitje me pajisje dëbore pranë tankeve në një peizazh dimëror, duke qëlluar me armë duke përfshirë artilerinë.

BE planifikon t’i forcojë sanksionet ndaj kompleksit ushtarak dhe industrial të Rusisë, mediave pro-Kremlinit dhe grupeve nacionaliste ruse që luftojnë në Ukrainë, sipas dokumenteve të zbuluara. Një total prej tetë individësh po përballen me sanksione personale, duke përfshirë zyrtarë rusë që thuhet se janë të përfshirë në transferimin dhe birësimin e paligjshëm të fëmijëve ukrainas në Rusi, si dhe udhëheqësit e grupeve të djathta nacionaliste./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala