Postet nga: lufta rusi-ukraine

Ndalohen spektatorët e xhudos pasi mbanin emblemën ushtarake ruse

Federata Ndërkombëtare e Xhudos tha të mërkurën se ka dëbuar një grup spektatorësh nga kampionati botëror i xhudos që po mbahet në Doha ...

Von der Leyen në Kiev në Ditën e Evropës, Putini fajëson Perëndimin për luftën

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen vizitoi sot Kievin në Ditën e Evropës, në një shprehje solidarizimi dhe simbolizmi përballë agresionit të vazhdueshëm rus.

'Gjykata e Popullit' nis gjykimin e Putinit për luftën në Ukrainë

Një “gjykatë e popullit” nxori në gjyq presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, të hënën mbi akuzat për pushtimin e tij në Ukrainë, në një lëvizje simbolike ...

Medvedev: Rusia duhet të rrisë prodhimin e tankeve

Ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev, tha gjatë një vizite që pati në një fabrikë tankesh se Moska do të rrisë prodhimin e tankeve - si përgjigje ndaj furnizimit të Ukrainë...

Zelensky pritet t'i drejtohet Kongresit gjatë vizitës në SHBA

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, pritet ta vizitojë sot Shtëpinë e Bardhë dhe Kapitol Hill-in e në SHBA, megjithëse shqetësimet e sigurisë mund ta detyrojnë një ndryshim në ...

Ministria ukrainase e Mbrojtjes: Putini po e përgatit një ofensivë të madhe në vitin e ri

Vladimir Putin po përgatitet për një ofensivë të re të madhe në vitin e ri, ka deklaruar ministri i mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov. Sipas tij, ka ...

Putin zotohet t’i vazhdojë sulmet mbi infrastrukturën energjetike në Ukrainë

Më 24 shkurt 2022, Rusia e pushtoi Ukrainën në një përshkallëzim të madh të Luftës Ruso-Ukrainase, e cila filloi në vitin 2014. Pushtimi ka të ngjarë të ketë rezultuar ...

Çka duhet të bëjë Kosova që të njihet nga Ukraina?

Ukraina është shteti i cili gjendet në luftë tash e disa muaj. Ushtria e këtij vendi vazhdimisht po i kundërvihet ushtrisë ruse, për të cilën raportohet ...