Postet nga: koreja e jugut

Autobusi vetëngasës në Kore të Jugut

Korea e Jugut u pajis me linjën e parë të autobusëve vetëngasës këtë javë si pjesë e një eksperimenti që inxhinierët thanë se synon ...

SHBA-ja, Japonia dhe Koreja e Jugut zotohen për përgjigje të përbashkët ndaj Koresë së Veriut

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe liderët e Japonisë dhe Koresë së Jugut u zotuan më 13 nëntor për përgjigje të unifikuar dhe të koordinuar ...

Shkon në 153 numri i të vdekurve në Korenë e Jugut

Ka shkuar në 153 numri i personave që kanë vdekur nga shtypjet gjatë natës së festimit të Halloween-it (Natës së Shtrigave) në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul. Ndë...

Vjosa Osmani shpreh ngushëllime për tragjedinë në Seul të Koresë së Jugut

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka shprehur ngushëllime për tragjedinë në Seul të Koresë së Jugut.

Dy Koretë shkëmbejnë të shtëna paralajmëruese në kufi

Ushtria e Koresë së Jugut tha më 24 tetor se ka kryer të shtëna paralajmëruese drejt një anijeje të Koresë së Veriut që kaloi kufirin de fakto detar të ...

Familja koreano-jugore që mbi 20 vjet jeton në Gjakovë

Familja Lee nga Koreja e Jugut kanë arritur t’i thyejnë barrierat e dallimeve mes kulturës, gjuhës e distancës së largët dhe të vazhdojnë jetën ...

Microsoft: Rusia po intensifikon sulmet kibernetike ndaj vendeve të tjera

Rusia duket se po bëhet më agresive dhe më e suksesshme ndërsa hakerët e këtij vendi po intensifikojnë sulmet kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara dhe ...

Koreja e Jugut regjistron më shumë vdekje sesa lindje

Koreja e Jugut regjistroi më shumë vdekje sesa lindje në vitin 2020, për herë të parë në histori - gjë që ngrit alarmin për vendin që ka tashmë normë...