Postet nga: Kina

Deklarata e G7, forcohet trysnia ndaj Kinës dhe Rusisë

Grupi i shtatë vendeve më të industrializuara forcuan shqetësimin pë rritjen e kërcënimit ushtarak dhe të sigurisë ekonomike nga Kina dhe i bënë thirrje Pekinit të ...

Kina dënon me burgim të përjetshëm një shtetas amerikan

Të hënën, Kina dënoi me burgim të përjetshëm shtetasin amerikan John Shing-Wan Leung, 78-vjeçar, i cili ka rezidencë të përhershme në Hong Kong, ...

Kina si ndërmjetëse e mundshme e paqes në Ukrainë

Prej se Rusia ka nisur pushtimin e plotë të Ukrainës, në shkurt të vitit të kaluar, Kina ka mbajtur pozicion neutral. Nuk e ka dënuar sulmin rus, por ...

Kina dhe SHBA-ja kërkojnë stabilizimin e raporteve

Ministri i Jashtëm i Kinës, Qin Gang, tha më 8 maj se është e domosdoshme të stabilizohen mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara pasi një seri “fjalësh ...

Kina pritet ta dërgojë një përfaqësues të posaçëm në Ukrainë

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka biseduar me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, të mërkurën për herë të parë që nga pushtimi i Rusisë në ...

SHBA, shqetësime për arsenalin bërthamor në rritje të Kinës

Kina po zgjeron kapacitetin e saj të armëve bërthamore me ndihmën e Rusisë.

Kina paralajmëron “pasoja të rrezikshme” nëse kritikohet për Tajvanin

Kina ka thënë se kritikat ndaj saj për çështjen e Tajvanit, do të rezultojnë me pasoja të rrezikshme.

India e tejkalon Kinën për nga numri i popullsisë

India është në rrugën e saj për t'u bërë vendi më i populluar në botë, duke e tejkaluar Kinën me gati 3 milionë njerëz më shumë ...