Postet nga: Kina

Kina ndalon publikimin e shkallës së papunësisë te të rinjtë

Kina e ka ndaluar publikimin e të dhënave për shkallën e papunësisë te të rinjtë, dhe diçka e tillë është parë si indikacion për ...

FBI paralajmëron për vjedhje nga Kina të teknologjisë amerikane të Inteligjencës Artificiale

Kina po vjedh teknologjinë e Inteligjencës Artificiale të zhvilluar nga Shtetet e Bashkuara për të ushqyer aspiratat e veta dhe për të kryer operacione të shtrirjes së ...

11 të vdekur në Kinë pas shembjes së një çatie në një shkollë

Njëmbëdhjetë njerëz kanë vdekur kur çatia prej betoni e një gjimnazi shkolle u shemb në qytetin Qiqihar të Kinës – shumë prej tyre besohet se ishin volejbolliste ...

Kinë, 11 persona të vdekur pas shembjes së kulmit të një gjimnazi

Njëmbëdhjetë persona kanë vdekur pas rrëzimit të kulmit të një gjimnazi në verilindje të Kinës, pasi në këtë institucion kanë qenë duke u stërvitur ...

Kerry viziton Kinën për bisedime rreth klimës

Të hënën, i dërguari i SHBA-së për klimën, John Kerry, u angazhua në diskutime me homologun e tij kinez në Pekin, duke synuar rivendosjen e ...

SHBA, Kina përpjekje për të rigjallëruar bashkëpunimin për klimën

Shtetet e Bashkuara dhe Kina do të përpiqen të rigjallërojnë bashkëpunimin për të luftuar ngrohjen globale këtë javë, në takime dypalëshe që analistët ...

Kina i kërkon BE-së që të mos “lëkundet"

Bashkimi Evropian nuk duhet të “lëkundet” dhe duhet ta “sqarojë” marrëdhënien strategjike me Pekinin, ka thënë kryediplomati kinez, Wang Yi gjatë një takimi me homologun e ...

Kina ia anulon vizitën Borrellit

Kina ia ka anuluar vizitën shefit të politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha një zëdhënëse e bllokut evropian.