Postet nga: jarinjë

Pika kufitare në Jarinjë, nis zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi për dokumentet e identifikimit

Para disa minutash është vërtetuar se ka hyrë në fuqi marrëveshja e arritur mes Kosovës dhe Serbisë për dokumentet për hyrje/daljet në dy vendet.

Marrëveshjet nuk i heqin autoblindat nga veriu

Ani pse para dy ditësh u njoftua se mes Kosovës e Serbisë është arritur një marrëveshje për çështje të letërnjoftimeve, marrëveshja nuk e ka ...

Kriza në veri, pamje të prezencës së KFOR-it dhe Policisë

Në disa pika statike në veri të Kosovës janë vendosur njësi të KFOR-it ndërsa janë parë edhe vetura të Policisë së Kosovës të vendosura në lokacione ...

Vuçiq: Qëllimi i Kosovës, dëbimi i serbëve

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ditëve të fundit në mesin e popullatës serbe në Kosovë ka mbretëruar frika dhe tha se ata “janë të ...

Vuçiq takohet me përfaqësuesit e Listës Serbe

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar me serbët e Kosovës në pallatin presidencial.

Retorika nxitëse – ekzagjerim apo përgatitje për një zgjidhje?

“Ekzagjerim”, “fryrje” dhe “pallavra” – kështu i komentojnë disa nga qytetarët shqiptarë e serbë deklaratat e fundit të zyrtarëve të Kosovës dhe Serbisë lidhur me një konflikt ...

Ministri Sveçla vizitoi komunat veriore, takoi banorët e asaj zone

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka njoftuar se dje ka vizituar komunat veriore dhe ka takuar qytetarë të Kosovës të asaj zone.

Kurti për Reuters: Tensionet me serbët në veri mund të përshkallëzohen, paralajmëron për një konflikt të ri të mundshëm

Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti në një intervistë për Reuters ka folur për ndonjë sulm të mundshëm nga Serbia pasi trazirat me pakicë...