Postet nga: James O’Brien

O’Brien: Mali i Zi, partner i fuqishëm i NATO-s

Ndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, James O’Brien, tha se Mali i Zi është një “partner i fuqishëm i NATO-s” dhe shprehu bindjen se Qeveria malazeze mund ...

Lajçak takohet me O’Brien, flasin për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, të mërkurën më 14.02.2024 ka zhvilluar një takim me Zëvendëssekretarin amerikan të Shtetit për Europë...

A po e vë dinari në pikëpyetje partneritetin Kosovë- SHBA?

Kosova po përballet me kritika dhe paralajmërime serioze për prishje të mundshme të raporteve me SHBA-të, shkaku i refuzimit të kërkesës për moszbatim të ...

Pas paralajmërimit nga O'Brien, ministri Murati insiston se partnerët e mbështesin Rregulloren e BQK-së

Pavarësisht thirrjeve dhe kritikave publike që vijnë nga BE dhe SHBA pas hyrjes në fuqi të Rregullores së BQK-së, ministri i Financave, Hekuran Murati konsideron se të gjithë partnerë...

O'Brien: Qeveria e Kosovës të tërhiqet nga vendimi për dinarin

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit James O’Brien thotë se Shtetet e Bashkuara janë shumë të shqetësuara me vendimin e Qeverisë së Kosovës për të mos ...

O’Brien: Serbia duhet të mbajë përgjegjës ata që janë përfshirë në sulmin në Banjskë

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Europën dhe Euroazinë, James O’Brien, ka thënë se i mirëpret takimet e emisarit të Bashkimit Europian për dialogun, ...

O'Brien: Liderët e Ballkanit të bëjnë më shumë për të çuar rajonin përpara

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O'Brien, ka thënë të enjten se ndërtimi i stabilitetit në Ballkanin Perëndimit kërkon kohë, ...

O’Brien: Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjen e Ohrit

Ndihmëssekretari i Shtetit i SHBA-së për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, James O’Brien është pyetur në Shkup për dialogun Kosovë – Serbi.