Postet nga: ivf

Vazhdojnë debatet rreth projektligjit për shëndetin riprodhues në Kosovë

Projektligji për shëndetin riprodhues dhe fekondimin artificial, dështoi të miratohej në parlamentin e Kosovës duke ngjallur shumë debate për shkak të mospajtimeve rreth disa neneve ...

Protestë para Kuvendit të Kosovës lidhur me Projektligjin për shëndetin riprodhues

Me njërën nga pankartat “Deputetët s’kanë mandat me i cenu trupat tanë”, kolektivi “Marshojmë S’festojmë” ka mbajtur aksion protestues lidhur me reagimet kundër Projektligjit ...

Vitia për Projektligjin për fertilizim të asistuar: Shumë familje kanë shitur edhe pronat për të siguruar këtë trajtim

Votimi në parim i Projektligjit për shëndet riprodhues dhe fertilizim të asistuar mjekësorë sipas ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, do të hapë rrugën pë...

Qytetarët e Kosovës harxhuan rreth 5 milionë euro në vit në klinika private, shërbimi IVF do të kryhet në institucione publike

Në emisionin “Kallxo Përnime” po diskutohet rreth Projektligjit për shëndet riprodhues dhe fertilizim të asistuar mjekësor, i cili synon të garantojë të drejtën riprodhuese të ...

Pavarësisht rënies së popullsisë, Hungaria vështirëson metodën IVF

“Po të mos kishte klinikë private, unë nuk do ta kisha atë”, thotë Krisztina Kazinczy, duke folur për djalin e saj të vogël nga një kënd lojë...

Valbon Krasniqi: Shumë shpejt, IVF do të ofrohet në QKUK

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, dhe Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj sot kanë vizituar Shërbimin Spitalor Klinikë Universitar të Kosovës.

Dëshmitarja rrëfen si mori kredi të paguaj gjinekologen Gjina Zeqiri për të pasur Fëmijë

Në procesin gjyqësor ndaj gjinekologes Gjina Zeqiri e cila akuzohet për trajtim të pandërgjegjshëm mjekësor, transplantim të kundërligjshëm dhe trafikim të organeve dhe ...