Postet nga: hungari

Stafi i mediumit Index të Hungarisë jep dorëheqje pas akuzave për ndërhyrje nga qeveria

Më shumë se 70 gazetarë dhe pjesëtarë të ekipit të portalit hungarez Index kanë dhënë dorëheqje, pasi akuzuan qeverinë se është duke bërë përpjekje për ...

Japin dorëheqje dhjetëra gazetarë të ueb-faqes së pavarur hungareze

Mbi 70 gazetarë dhe pjesëtarë të stafit të ueb-faqes së lajmeve Index në Hungari dhanë dorëheqje, duke e akuzuar qeverinë për përpjekje "për ta shkatërruar ...

Hungaria s’e përfill rekomandimin e BE-së për kufijtë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha se nuk do të zbatojë rekomandimin e Bashkimit Evropian për të hequr kufizimet e udhëtimit për më shumë vende jashtë bllokut 27...

Orban i cilëson akuzat për autoritarizëm si "lajme të rreme"

Kryeministri i krahut të djathtë në Hungari, Viktori Orban ka akuzuar kundërshtarët e tij se janë duke “shpërndarë lajme të rreme” rreth ligjit për koronavirus, i ...

Hungaria zgjat bllokimin kombëtar për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Hungaria po shtrin masat e bllokimit për të parandaluar përhapjen e coronavirusit të ri me një javë nga e shtuna, tha shefi i shtabit të kryeministrit Viktor Orban ...

Bukën tonë të karantinës, jepna neve sot…

Kriza e coronavirusit ka nxitur lloje të ndryshme solidariteti në Hungarinë e polarizuar – të paktën në qytetet kozmopolitane.

Hungaria mbylli një pikë kufitare me Serbinë për shkak të migrantëve

Policia në Hungari mbylli përkohësisht një pikë kufitare me Serbinë, pasi rreth 200 migrantë, përfshirë fëmijë, u mblodhën atje dhe kërkuan të kalojnë kufirin.

Incident me migrantë në kufirin Hungari - Serbi

Policia kufitare hungareze ka shkrepur të shtëna paralajmëruese ndaj disa dhjetëra migrantëve, të cilët u përpoqën të hynin të martën në Hungari, ...