Postet nga: Hagë

Gjykata e OKB-së refuzon kërkesën e Mlladiqit për gjykim të mjekëve

Gjykata e OKB-së në Hagë refuzoi një kërkesë nga mbrojtja e ish-komandantit serb të Bosnjës, Ratko Mlladiq për të rishqytruar një vendim të mëparshëm pë...

Thaçi në Hagë Flet për Gjykatën Speciale

Presidenti Hashim Thaçi është duke qëndruar në Hagë ku përveç ftesës për të diskutuar për vizionin dhe sfidat e Kosovës ai ka marrë ...

Thaçi në Hagë për një ligjëratë dhe librin e tij

Me ftesë të institutit holandez “Clingendael Institute”, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka udhëtuar për në Hagë, ku nesër do të mbajë ...

Dëshmitari: Policia e Kninit i Trembej Simatoviqit

Në gjyqin e mbajtur para Gjykatës së OKB-së në Hagë, pala mbrojtëse e Franko Simatoviq, një ish-zyrtari të lartë të Shërbimit të Sigurimit Serb, SDB, mohoi ato ç...

‘Millosheviqi Pranoi Planin Ndërkombëtar të Paqes”

Presidenti serb Sllobodan Millosheviq u përpoq t'i detyronte autoritetet në rajonin e Republikës Srpska që të pranonin një plan ndërkombëtar paqeje në pranverën e vitit 1993, ...

Stanishiq dhe Simatoviq ‘Kontrollonin Njësitë e Spastrimit Etnik’

Prokurori Adam Weber tha për rigjykimin e Jovica Stanishiq dhe Franko Simatoviq, i njohur ndryshe si Frenki, në Mekanizmin për Gjykatat Penale Ndërkombëtare në Hagë se ...

Fillon Rigjykimi i Ish-Kreut të Sigurimit Serb të Shtetit

Rigjykimi i Jovica Stanishiq, ish-kreu i Shërbimit të Sigurimit të Shtetit të Serbisë dhe ndihmësi i tij Franko Simatoviq, i njohur gjithashtu si Frenki, do të fillojë të ...

Mbrojtja Kërkon Lirimin e Mlladiqit nga Akuzat

Në ditën e fundit të argumenteve përmbyllëse në gjyqin e Mlladiqit në Hagë, avokati i tij mbrojtës, Dragan Ivetiq, tha në Gjykatë se “i vetmi vendim ...