Postet nga: Gjuha e urrejtjes

Dhuna verbale ndaj grave, nën petkun e lirisë së shprehjes

Fija e hollë mes lirisë së shprehjes dhe gjuhës së urrejtjes, mendësia patriarkale dhe mungesa e edukimit medial janë vetëm disa nga faktorët e përdorimit ...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët” në lagjen "Gjorçe Petrov".

QUINT-i i bën thirrje politikanëve që të përmbahen nga gjuha e urrejtjes dhe sulmet personale

Vendet e QUINT-it, përmes një deklarate të përbashkët u kanë bërë thirrje udhëheqësve politikë në Kosovë që të përmbahen nga gjuha nxitëse ...

AGK dënon thirrjen publike të gazetarit nga Tetova për masakrim të gazetarëve

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka pranuar me shqetësim lajmin se gazetari shqiptar nga Tetova, Emir Hamzai, ka bërë thirrje publike për masakrim të gazetarë...

Prokuroria në Prizren konfirmon pranimin e kallëzimit penal ndaj Gjergj Dedajt

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prizren, Admir Shala ka konfirmuar për KALLXO.com se kanë pranuar një kallëzim penal ndaj Gjergj Dedajt të bërë nga Ertan Simitç...

OKB Kritikon Hungarinë për ‘Gjuhë të Urrejtjes’

Komiteti për të Drejta të Njeriut i Kombeve të Bashkuara lëshoi të enjten një raport për Hungarinë, duke e kritikuar për një sërë çështjesh, pë...

'TV Most' Përmirëson Titullin që Përmbante Gjuhë të Urrejtjes

Kryeredaktorja e "TV Most", Liljana Jankoviq ka thënë se mediumi ka bërë një lëshim dhe se titulli i shkrimit është i papranueshëm për të, njofton ...

OSBE Dënon Gjuhën e Urrejtjes në Grafite dhe Raportimin e TV Most

Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reguar ndaj grafiteve me përmbatje të gjuhës së urrejtjes në një shkollë në fshatin Uglar në afërsi të Fushë-Kosovës, ...