Postet nga: Fëmijët

Jeta virtuale e fëmijëve dhe sfidat e pandemisë

Bukurie Zejnullahu- Jashari nga Lipjani, është nënë e tre fëmijëve, binjakëve vajzë dhe djalë nga 11 vjeç dhe një djali 6 vjeçar.

Fillojnë aktivitetet më fëmijët e rikthyer nga luftërat e huaja

Pandemia me COVID-19 kishte ndaluar edhe aktivitetet që janë mbajtur për fëmijët që janë rikthyer nga zonat e luftës në Siri dhe Irak.

Të flasësh me fëmijët për racën

 Gjatë fundjavës, protestat masive të shkaktuara nga vrasja e afrikano-amerikanit George Floyd, nga një oficer policie në Minneapolis u përhapën në të gjithë botën. Pavarësisht ...

Një sëmundje e rrallë prek disa fëmijë me COVID-19

Një pesë vjeçar vdiq në Nju Jork nga një sëmundje e rrallë që po haset tek disa fëmijë, që shkakton dëmtimin e enëve të gjakut ...

IKShPK publikon orarin e vaksinimit të fëmijëve

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike iu ka bërë thirrje gjithë prindërve që t`i vaksinojnë fëmijët e tyre me qëllim të mbrojtjes ...

Në Lipjan nga 4 maji rifillon vaksinimi i fëmijëve

Komuna e Lipjanit i ka njoftuar se duke filluar me datë 4 maj do të rifillojë shërbimi i vaksinimit të fëmijëve të vegjël prej 2 deri 18 muaj si ...

Publikohet libri për fëmijë "Uta e maleve"

Është publikuar sot libri më i ri i ilustruar për fëmijë "Uta e maleve" i autores Tefta Kelmendi, i bazuar në eksperiencën personale të alpinistes Uta Ibrahimi.  

UNICEF kërkon lirimin e fëmijëve nga paraburgimi shkaku i COVID-19

Zyra e UNICEF-it në Kosovë ka kërkuar që të lirohen nga paraburgimi fëmijët për shkak të pandemisë së coronavirusit.