Postet nga: diaspora

Sot dita e fundit për regjistrim të popullsisë

Sot më 17.05.2024 është dita e fundit e procesit të regjistrimit të popullsisë, atyre rezidentë dhe diasporës, proces ky që nisi më 05.04.2024.

Cilat dezinformata u shpërndanë për diasporën?

Informacione të rreme të cilat prekin diasporën kanë zënë vend në “wall-et” e lexuesve gjatë vitit 2023 e 2024. Krypometeri si anëtar i Rrjetit Ndërkombëtar të Verifikimit ...

Diaspora dërgoi rreth 112 milionë euro në mars, rreth 26 milionë euro më shumë se në shkurt

Diaspora ka dërguar rreth 26.55 milionë euro më shumë para në Kosovë gjatë muajit mars se sa në shkurt të vitit 2024.

Regjistrimi i popullsisë, zëvendësministrja e MPJD-së: Janë regjistruar 180 mijë bashkatdhetarë

Mbi gjysmë milioni qytetarë janë regjistruar në dy javët e para në Kosovë, në procesin e regjistrimit të popullsisë, njoftoi Agjencia e Statistikave të Kosovës në një konferencë ...

Diaspora dërgoi në Kosovë mbi 1.3 miliardë euro në vitin 2023

Në vitin 2023, remitancat apo dërgesat financiare të mërgimtarëve në Kosovë kaluan 1.3 miliardë euro përkatësisht 1 miliard e 343.4 milionë euro.

Kurti takohet me diasporën në Irlandë, flet për “kthimin e trurit në atdhe”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me diasporën kosovare në Irlandë dhe në takim me ta ka folur për “kthimin e trurit në atdhe”.

Teatri Kombëtar më 14 shkurt jep shfaqje në Teatrin e Kukullave në Zagreb

Teatri Kombëtar i Kosovës ka njoftuar se më 14.02.2024 në Teatrin e Kukullave (Kazaliste lutaka) në Zagreb- Kroaci, do të shfaqë dramën “Club Albania” me regji të Fatos ...

Paratë e mërgimtarëve në Kosovë, për 11 muaj mbi 1.2 miliard euro

Mbi 1.2 miliard euro janë sjellë nga mërgata në Kosovë në periudhën janar – nëntor 2023, sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK).