Postet nga: Covid19

Franca ndryshon qëndrimin për vaksinën AstraZeneca

Qeveria e Francës tha se njerëzit e moshuar, me kushte para-ekzistuese të sëmundjeve, mund ta marrin vaksinën AstraZeneca kundër koronavirusit.

OBSH në alarm: Vala e re në Brazil është një tragjedi, paralajmërim për të gjithë botën

Organizata Botërore e Shëndetësisë ngre alarmin për gjithë botën, pasi Brazili po përballet me një tragjedi të shkaktuar nga një valë e re e ...

Krasniqi: Rritja e rasteve me COVID-19 ka qenë e pritshme

Drejtor i përgjithshëm i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi në “ArgumentPlus” në RTV21 tha se rritja e numrit të rasteve me Covid-19 javët e fundit për punëtorë...

Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë

Një testim i vaksinës COVID-19 të kompanisë Pfizer tek më shumë se gjysmë milioni njerëz konfirmon se ajo është shumë efektive në parandalimin e rasteve serioze ose vdekjes, ...

Gjermania miraton testet COVID për përdorim shtëpiak

Miratimi i testeve është plan i strategjisë së Ministrit të Shëndetësisë Jens Spahn për të ndihmuar ekonominë më të madhe të Evropës të dalë nga një ...

DASH-i për shqetësimet e personelit diplomatik në Kosovë dhe në botë nga COVID-19

Departamenti amerikan i Shtetit i tha Zërit të Amerikës se deri tani ka siguruar vetëm 23 për qind të dozave të kërkuara të vaksinës kundë...

607 gjoba për mosrespektimin e masave anti-COVID

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në qytete të ndryshme të Kosovës, ka shqiptuar 607 tiketa në bazë të ligjit COVID-19.

Njëmbëdhjetë mësimdhënës dhe 9 nxënës të infektuar me COVID-19 në shkollat e Mitrovicës

Gjendja e përgjithshme pandemike nëpër shkollat e komunës së Mitrovicës aktualisht është stabile dhe pa çrregullime të mëdha të procesit mësimor. Që nga ...