Postet nga: çeki

Statuja e mareshalit sovjetik shkakton përplasje diplomatike Rusi - Çeki

Një votim në asamblenë e një qarku të Pragës për të hequr një statujë të marshallit sovjetik, Ivan Konev, shkaktoi përplasje diplomatike midis Rusisë dhe Republikës Ç...

Protesta të mëdha në Çeki: Kërkohet dorëheqja e kryeministrit Andrej Babis

Protestuesit çekë mbushën Sheshin e Pragës, në atë që thuhet të jetë, protesta më e madhe çeke që nga viti 1989.

Policia çeke kërkon të ngrihet aktakuzë ndaj kryeministrit Babis

Policia e Republikës së Çekisë tha se kryeministri, Andrej Babis, duhet të akuzohet për mashtrime të supozuara lidhur me disa subvencione të Bashkimit Europian.

Çekia zotohet për të ndihmuar zhvillimin e auditimit të jashtëm në Kosovë

Në Pragë është nënshkruar një marrëveshje për bashkëpunim mes Zyrës Kombëtare të Auditimit të Republikës së Kosovës dhe Zyrës Supreme të ...

Çekët festojnë 100-vjetorin e koronës me monedhë gjigante të arit

Banka Kombëtare e Çekisë po feston 100-vjetorin e monedhës së saj - koronës - me lëshimin e një monedhe gjigante të arit.

Çeki: 13 të vdekur nga shpërthimi në një minierë

Zëdhënësi i kompanisë minerare, Ivo Celechovski, thotë se ka arritur në 13 numri i të vdekurve nga shpërthimi i metanit në një minierë qymyri në Republikën Ç...

Presidenti çek kritikon shërbimin e tij të inteligjencës

Shërbimi i Inteligjencës i Çekisë (BIS) i hodhi poshtë akuzat e presidentit çek, Millosh Zeman, se i ka dhënë atij të dhëna "të gabuara" për ...

Kadri Veseli viziton varrin e ish presidentit çek, Vaclav Havel

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka bërë homazhe te varri i ish presidentit çek, Vaclav Havel.