Postet nga: çeki

Kryeministri Babis pranon humbjen në zgjedhje

Kryeministri i Republikës Çeke, Andrej Babis ka pranuar humbjen ndaj dy aleancave opozitare, që fituan shumicën në zgjedhjet parlamentare, pas dy ditësh votime.

Poloni, gjobë mbi 580,000 dollarëshe çdo ditë që vazhdon puna e paligjshme në minierat e qymyrit

 

Dy të vdekur dhe më shumë se 40 të lënduar nga përplasja e trenave në Çeki

 

‘Floyd-i çek’ ilustron luftën për të drejtat e romëve

Një burrë qëndron i shtrirë në rrugë duke luftuar ndërsa policia i vendos gjurin në qafë. Njerëzit përreth thërrasin duke paralajmëruar se burri nuk ...

Çekia regjistroi marsin më vdekjeprurës qysh më 1947

Marsi i këtij viti në Republikën Çeke ishte më vdekjeprurësi se çdo muaj tjetër qysh në vitin 1947, bëri të ditur Agjencia e Statistikave e kë...

Republika Çeke dëbon 18 diplomatë rusë

Republika Çeke ka urdhëruar dëbimin e 18 diplomatëve rusë, duke i akuzuar ata se janë spiunë, pasi inteligjenca Çeke ka lidhur agjentët ushtarakë rusë me një shpë...

Përleshje mes protestuesve dhe policisë në Pragë për masat kundër COVID-19 (VIDEO)

Rreth dy mijë tifozë të futbollit dhe hokejit në akull kanë protestuar kundër masave të vendosura nga autoritetet në Pragë për të frenuar koronavirusin.

Rritja e rasteve me coronavirus në Çeki, më e shpejta në Evropë

Republika Çeke raportoi të mërkurën për një rekord të ri rastesh me coronavirus, brenda një dite.