Postet nga: Blinken

G-7 fillon punimet në Londër

Ministrat e jashtëm që përfaqësojnë Grupin e 7 vendeve më të industrializuara po zhvillojnë takime në Londër për një sërë çështjesh botërore, përfshi ...

Blinken: Do të largohemi nga Afganistani bashkë me aleatët

Koalicioni i trupave të drejtuara nga NATO-ja në Afganistan do të largohet nga vendi në koordinim me tërheqjen e planifikuar të forcave amerikane deri më 11 shtator, tha të më...

Blinken në Evropë për forcimin e aleancave

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken pritet të mbajë një fjalim të mërkurën në Bruksel ku do të flasë rreth angazhim të administratës së Presidentit Biden pë...

Kryediplomati Blinken në Evropë për forcimin e aleancave

Kryediplomati Blinken në Evropë për forcimin e aleancave

Sekretari i Shtetit Antony Blinken arriti në Bruksel të hënën për takime të cilat Departamenti i Shtetit thotë se synojnë forcimin e lidhjeve me aleatët e ...

SHBA kundërshton hetimet në territoret palestineze

SHBA kundërshton hetimet në territoret palestineze

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se Shtetet e Bashkuara “e kundërshtojnë fuqishëm” vendimin e kryeprokurores së Gjykatës Ndërkombëtare për Krime, për ...

Blinken kërkon kthimin në mekanizmin e OKB-së për të drejtat e njeriut

Blinken kërkon kthimin në mekanizmin e OKB-së për të drejtat e njeriut

Shtetet e Bashkuara do të kthehen në Këshillin e të Drejtave të Njeriut të Kombeve të Bashkuara, tre vjet pasi administrata e ish-presidentit Donald Trump është tërhequr nga ...

SHBA-ja i kërkon Kinës respektimin e të drejtave të njeriut

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i tha diplomatit të lartë kinez, Yang Jiechi se, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë mbështetjen për të drejtat e njeriut dhe ...