Postet nga: bia

Historiku i procesit ndaj Mustafës

Dhomat e Specializuara në Hagë sot e kanë dënuar me 26 vjet burg Salih Mustafën nën akuzat për ndalim arbitrar, torturë, dhe vrasje e paligjshme.

Euronews: Serbia emëron politikanin pro-rus si shef të ri të spiunazhit

Qeveria e Serbisë emëroi të enjten një politikan pro-rus si shefin e ri të spiunazhit të Serbisë.

Sveçla: Ka eksponentë të BIA-s serbe dhe të GRU-së ruse në veri të Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se aktualisht në veriun e Kosovës ka eksponentë të BIA-s serbe dhe GRU-së ruse.

Reagon BIA: Nuk po planifikojmë të vrasim askënd

Agjencia serbe e Inteligjencës (BIA) i ka dërguar sot një letër Shërbimit Federal të Inteligjencës Zvicerane (FIS), në të cilën dënon dhe mohon ...

Dëshmitari Gani Sopi: Kam qenë anëtar i BIA-s, këtë e kemi kuptuar pas lufte

Dëshmitari Gani Sopi gjatë dëshmisë së tij në Dhomat e Specializuara të Hagës ka pohuar se ka qenë anëtar i njësisë BIA.

Në gjykimin kundër Salih Mustafës dëshmitari “nëse një serb e ka pasur një arsye të vdiste në Kosovë, një ushtar i UÇK-së i ka pasur 100 arsye”

Në gjykimin ndaj Sali Mustafës i akuzuar për krime lufte po dëgjohet dëshmitari Fatmir Sopi. Dëshmitari Fatmir Sopi, në kohën e luftës ka ...

Presidenca reagon pas marrjes në pyetje të Adriatik Kelmendit nga BIA serbe

Shefi i stafit të presidentes Vjosa Osmani, Blerim Vela ka komentuar veprimet e BIA-së serbe ndaj gazetarit nga Kosova, Adriatik Kemendi.

Natasha Kandiq i reagon BIA-s serbe për intervistim të gazetarit Adriatik Kelmendi

Aktivistja për të drejtat e njeriut Natasha Kandiq përmes rrjetit për pajtim KOMRA i ka reaguar shërbimit të Inteligjencës serbe, BIA për intervistim të ...