Postet nga: berlin

Solokëngëtarja kosovare Elona Sadiku performoi në Filharmoninë e Berlinit

Në zemrën muzikore të Berlinit, në Filharmoninë e kryeqytetit gjerman, solokëngëtarja e re nga Gjilani, Elona Sadiku është paraqitur me veprën  “Mother Theresa” (Nënë Tereza).

Mijëra vetë protestojnë në Berlin kundër luftës në Ukrainë

Rreth 30,000 vetë iu bashkuan një demonstrate kundër luftës në Ukrainë e cila u mbajt në qendër të Berlinit të dielën.

Arrestohen 150 persona në Berlin që protestuan kundër vaksinimit të detyrueshëm

Policia në Berlin ka njoftuar të enjten se ka arrestuar rreth 150 persona, të cilët protestuan kundër vaksinimit të detyrueshëm kundër COVID-19,

Në mars, Kori ‘Siparantum’ mban koncert në Berlin 

Në mars të këtij viti, Kori “Siparantum” (Siparantum Choir) nga Peja do të shfaqë një koncert para publikut gjerman. 

Kori ‘Siparantum’ nga Peja prezantohet në Berlin

Kori Siparantum (Siparantum Choir) nga Peja do të prezantohet në kuadër të festivalit  “Choralspace Winter Festival” në Berlin të Gjermanisë.

Gjendet i vdekur një diplomat rus në Berlin

Një diplomat rus i dyshuar si agjent i fshehtë i shërbimit të inteligjencës është gjetur i vdekur para Ambasadës së Rusisë në Berlin muajin e kaluar, raportuan ...

Merkel shkon në Moskë në kohën e raporteve të tensionuara

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do ta vizitojë Rusinë më 20 gusht për bisedime me presidentin rus, Vladimir Putin. Njoftimi u bë nga ana e qeverive ruse dhe gjermane. Vizita e ...

Gjermania paralajmëron për rritje "eksponenciale" të rasteve me COVID-19

Numri i rasteve të infektimit me koronavirus është duke u rritur në mënyrë "eksponenciale" në Gjermani, kanë paralajmëruar zyrtarët, teksa i gjithë kontinenti i Evropës pë...