Postet nga: Bashkimi Evropian

Deklarata e Zagrebit: Ballkani Perëndimor e ka vendin në BE

Bashkimi Evropian do të ritheksojë përkushtimin për perspektivën evropiane të vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe do të mirëpres përkushtimin e këtyre ...

Detaje rreth Samitit të BE-së në Zagreb: Nga 3 minuta për të folur, pa simbole shtetërore

Shtetet pjesëmarrëse në Samitin e Zagrebit që do të mbahet nesër më 6 maj do të paraqiten pa kurrfarë simbole shtetërore.

BE i dhuron Policisë dhe Shërbimit Korrektues maska mbrojtëse

Zyra e Bashkimit Evropian, sot,  ka dorëzuar 8 mijë maska mbrojtëse për Policinë e Kosovës dhe 2 mijë maska për Shërbimin Korrektues të Kosovës pë...

Haradinaj refuzon ftesën e Lajçakut për bisedë telefonike, e cilëson "të panevojshme"

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i ka shkruar letër përfaqësuesit special të Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, duke i thënë që ...

Ku gaboi BE në raport me Kosovën, sipas eurodeputetes Von Cramon?

Raportuesja e Parlamentit Europian për Kosovën, Viola Von Cramon, ka folur rreth asaj se çka ka vepruar keq Bashkimi Europian në raport me Kosovën.

Lajçak, mes dështimit dhe suksesit në detyrën e re

“Ballkanin Perëndimor gjithmonë e kam pasur për zemër”. Ishin fjalët e para të Miroslav Lajçak më 3 prill, pak orë pasi mori detyrën si i ...

​Enver Hoxhaj uron Lajçakun: Shansi i fundit për ta unifikuar rolin e BE-së në Kosovë

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj ka uruar Lajcakun për emërimin si Përfaqësues Special të BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi.

Komisioneri për Zgjerim mirëpret vendimin për heqje të tarifës

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, ka mirëpritur vendimin e qeverisë për largimin e tarifës 100 për qind.