Postet nga: Bashkimi Evropian

Bashkimi Evropian propozon paketë të ndihmës prej 750 miliardë eurosh

Komisioni Evropian propozoi të mërkurën një fond masiv prej 750 miliardë eurosh, për t’iu ndihmuar vendeve të BE-së që t’i tejkalojnë pasojat ekonomike, të shkaktuara nga ...

Pak javë pasi Lajçak u shpreh kundër korrigjimit të kufijve, Thaçi nuk e dëshiron atë në dialogun me Serbinë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se nuk e ka vullnetin që si President i vendit të marrë pjesë në dialogun me Serbinë i cili udhëhiqet ...

Soros: Pandemia e COVID-19 kërcënon mbijetesën e Bashkimit Evropian

Investitori dhe filantropi miliarder George Soros ka thënë se coronavirusi kërcënon mbijetesën e Bashkimit Evropian përveç nëse blloku ndërmerr veprime për të ...

Komisioni Evropian shtyn për vjeshtë raportet e progresit për vendet e Ballkanit

Komisionari i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi ka konfirmuar të martën në një paraqitje para deputetëve në Komisionin për Politikë të Jashtme ...

Franca e Gjermania “hapin kuletën” për ta ndihmuar BE-ne e pas-pandemisë

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti Francez Emanuel Macron njoftuan për një fond të ri franko-gjerman me vlerë 500 miliardë euro si pjesë e planit të rimëkëmbjes nga ...

Korrigjimi i kufirit: Një opsion që po e ‘shkund’ vazhdimisht dialogun Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell si dhe Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav ...

Do të kemi sezon turistik veror, premton BE-ja

Komisioni Europian tha se do të propozojë hapjen graduale të kufijve të BE-së, për t’i dhënë shtytje industrisë së turizmit, e cila është goditur rëndë nga ...

Këto janë 20 rekomandimet dhe dakordimet e Samitit të Zagrebit

Samiti i Zagrebit i mbajtur sot përmes video-konferencës ka nxjerrë 18 dakordime mes shteteve.