Postet nga: Bashkimi Evropian

Glauk Konjufca merr raportin evropian për zgjedhjet e 6 tetorit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka takuar anëtaren e Parlamentit Evropian, njëherësh kryesuese e Misionit vëzhgues të Bashkimit Evropian në zgjedhjet parlamentare të 6 ...

Liderët politik që do ta formësojnë të ardhmen e Ballkanit Perëndimor gjatë 2020-ës

Viti 2019 i ka lënë shumë pyetje të pasqaruara dhe pa përgjigje. Proceset më të rëndësishme në rajon - hapja e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut dhe ...

OKB, NATO, BE- Ku mund të anëtarësohet Kosova së pari?

Synimi i institucioneve të Kosovës, sipas deklaratave të përsëritura nga krerët e shtetit, është që vendi sa më parë të jetë anëtar i Organizatës ...

BE mirëpret konstituimin e Kuvendit, kërkon formimin e shpejtë të qeverisë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë si dhe përfaqësuesi i Special i BE-së kanë mirëpritur konstituimin e Kuvendit të Kosovës.

BE-ja e gatshme t’i dalë në ndihmë Shqipërisë

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian Ferderica Mogherini dhe Komisioneri Christos Stylianides përmes një deklarate për media janë solidarizuar me Shqipërinë pas tërmetit të ...

Kandidati për Komisioner për Zgjerim: Dialogu të përmbyllet suksesshëm më 2020

Sot në Komisionin për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian ka nisur seanca dëgjimore, ku duhet të konfirmohet kandidati për Komisioner të Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Oliver ...

Thaçi: Liderët e BE-së të mos bëjnë gabimet e viteve '90

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka komentuar takimin që javën e kaluar kishte bashkë me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor me Përfaqësuesen ...

BE po i përcjell negociatat Serbi-Rusi për tregtinë e lirë

Komisioni Evropian po i përcjell nga afër negociatat e Serbisë me Rusinë për një marrëveshje për tregti të lirë, tha zëdhënësja e ...