Postet nga: Arsimi në Kosovë

Pak nxënës e shumë mësimdhënës

Dy vajzat e Fekir Ilazit nga fshati Debëllde i Vitisë i ndjekin mësimet në fshatin Kabash, rreth 10 kilometra larg shtëpisë së tyre.

Arbërie Nagavci: Gjermania e konfirmon përkrahjen për arsimin në Kosovë

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka thënë se Gjermania do vazhdojë përkrahjen në fushën e arsimit.

Hoti uron mësimdhënësit për 7 Marsin, premton përkrahjen e Qeverisë për arsimin

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka falënderuar mësimdhënësit e Kosovës në Ditën e Mësuesit- 7 Marsin.

Nagavci: Dështimet në sistemin arsimor po ndikojnë në të ardhmen fëmijëve tanë

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, duke iu referuar raportit të fundit të publikuar nga Banka Botërore ...

Takimi i mësuesit me fëmijët Kosovarë të kthyer nga Siria e Iraku

Ikja nga kampi në kamp, rreziku për mbijetesë, bombat, granatat, armët e tanket, nuk ua kanë humbur fëmijëve të rikthyer ndjesinë për të dhënë ...

​Vjosa Osmani: Arsimi, prioritet i lartë

Kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për kryeministre, Vjosa Osmani, në prezantimin e programit të saj në fushën e arsimit, tha sot se arsimi do të ...

Një test ‘PISA’ për arsimtarët

Varësisht se a është nga natyra pesimist apo optimist, drejtuesi i ardhshëm i Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë mund ta zgjedhë njërin apo tjetrin nga ...

Alternativa: MASHT-i dhe SBASHK-u të mos i përdorin fëmijët për betejat e tyre politike

Partia “Alternativa”, ka mbajur sot një konferencë për media ku kanë prezantuar qëndrimet e tyre për gjendjen në sektorin e arsimit në Kosovë.