Postet nga: anëtarësimi në be

Presidenti i PE-së mbështet anëtarësimin e shteteve të Ballkanit në BE

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka bërë thirrje që shtetet e Ballkanit Perëndimor të lejohen të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, duke thënë se zgjerimi ...

Osmani: Anëtarësimi i Kosovës në BE nuk është vetëm çështje politike

Ushtruesja e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani në ditën e dytë të vizitës në Bruksel u mirëprit sot në Parlamentin e Belgjikës nga Presidentja e ...

Shkupi var shpresat e negociatave te presidenca portugeze e BE-së

Maqedonia e Veriut pret që gjatë kryesimit të Portugalisë me Bashkimin Evropian (BE) të miratohet korniza për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me BE-në.

BE-ja do të shtyjë nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të nisë bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mirë...

Daçiq: Kosova dhe anëtarësimi në BE, prioritetet kryesore të Serbisë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, tha sot se dy prioritetet më të rëndësishme të Serbisë për vitin 2019 janë ruajtja e interesave ...

Rama: Negociatat për anëtarësim nuk fillojnë të nesërmen

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë një takimi me qytetarët në Korçë ka folur për dhënien e rekomandimit nga Komisioni Europian për hapjen e negociatave ...

Rama: Privimi nga BE-ja mund të ushqejë radikalizmin islamik

Privimi i Shqipërisë që një ditë të bëhet anëtare e Bashkimit Europian mund të ushqejë radikalizmin islamik në këtë vend dhe të rrezikojë stabilitetin rajonal, tha ...

Merkel: Shqipëria ka progres, vendosim në ditët e ardhshme për negociatat

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi se Shqipëria ka bërë progres në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE dhe se në ditët e ardhshme ...