Postet nga: anëtarësimi në be

Raportohet se Komisioni Evropian mbështet anëtarësimin e Ukrainës në BE

Komisioni Evropian pritet të mbështesë dhënien e statusit e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian për Ukrainën gjatë javës së ardhshme, ...

Kovaçevski: Bisedimet me BE-në të nisin sa më parë

Bashkimi Evropian duhet të përmbushë premtimin dhe të caktojë sa më shpejt datën për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut, që ...

Komisioni Europian - Bruksel

Tetë vende të BE-së thonë se Ukrainës duhet t’i lejohet anëtarësimi i menjëhershëm në BE

Një deklaratë e përbashkët është nënshkruar nga krerët e Bullgarisë, Republikës Çeke, Estonisë, Letonisë, Lituanisë, Polonisë, Sllovakisë dhe Sllovenisë.

Presidenti i PE-së mbështet anëtarësimin e shteteve të Ballkanit në BE

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka bërë thirrje që shtetet e Ballkanit Perëndimor të lejohen të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, duke thënë se zgjerimi ...

Osmani: Anëtarësimi i Kosovës në BE nuk është vetëm çështje politike

Ushtruesja e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani në ditën e dytë të vizitës në Bruksel u mirëprit sot në Parlamentin e Belgjikës nga Presidentja e ...

Shkupi var shpresat e negociatave te presidenca portugeze e BE-së

Maqedonia e Veriut pret që gjatë kryesimit të Portugalisë me Bashkimin Evropian (BE) të miratohet korniza për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me BE-në.

BE-ja do të shtyjë nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të nisë bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mirë...

Daçiq: Kosova dhe anëtarësimi në BE, prioritetet kryesore të Serbisë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, tha sot se dy prioritetet më të rëndësishme të Serbisë për vitin 2019 janë ruajtja e interesave ...