Postet nga: anëtarësimi në be

Zëvendëskryeministri Bislimi udhëton për në Bruksel

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka udhëtuar sot për në Bruksel.

Komisioni Evropian rekomandon statusin e vendit kandidat për Bosnjën

Komisioni Evropian rekomandoi të mërkurën që Bosnje dhe Hercegovinës t’i jepet statusi i vendit kandidat për anëtarësim në BE.

Gërvalla: Anëtarësimi i Kosovës në BE dhe NATO ia mbyll portën Rusisë

Donika Gërvalla, ministre e Punëve të Jashtme, ka theksuar se Kosova dëshiron të jetë pjesë e organizmave të Bashkimit Evropian dhe Aleancës Veri-Atlantike.

SHBA e BE përshëndesin vendimin e parlamentit të Maqedonisë së Veriut që i hap rrugën negociatave me BE-në

Shtetet e Bashkuara përshëndetën të shtunën vendimin e parlamentit të Maqedonisë së Veriut për të miratuar "propozimin francez", që i hap rrugën hapave të ...

BE: Javën e ardhshme hapen negociatat me Shkupin dhe Tiranën

Liderët e Bashkimit Evropian kanë përshëndetur votimin e Kuvendit maqedonas në favor të propozimit francez, duke paralajmëruar se në javën e ardhshme do të zhvillohen ...

SHBA dhe BE: Integrimi i Tiranës dhe Shkupit në BE, kritik për të ardhmen e kontinentit

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian thanë të shtunën se përparimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, është kritik në ...

Komisioni Evropian rekomandon statusin kandidat për Ukrainën

Komisioni Evropian ka rekomanduar dhënien e statusit të vendit kandidat për Ukrainën, bëri të ditur presidentja e këtij institucioni, Ursula von der Leyen.

Ukraina pret mendimin e Komisionit Evropian për statusin e kandidatit

Komisioni Evropian pritet që më 17 qershor të japë mendimin për t’i dhënë Ukrainës statusin e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.