array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(38) "https://kallxo.com/kulture/trashegimi/"
 }
}

Nis Seminari i Gjuhës Shqipe, Abbott: Shqipja më veçanta ndër gjuhët indoevropoiane

Seminari i 40-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën shqiptare ka nisur sot në Prishtinë.

Nesër në Drenas mbahet festivali i poezisë ‘Guri i Plakës’  

Nesër në Drenas do të mbahet edicioni i gjashtë i festivalit të poezisë "Guri i Plakës", organizuar nga Art Club “Rifat Kukaj”.

Promovohen dy libra të publicistit Driton Gashi

Publicisti Driton Gashi ka promovuar të premten dy librat e fundit të tij, “Sapere Aude” dhe “Me shqiponjën dykrenare në Ruhrpott” (në gjuhën gjermane), në Bibliotekën Kombë...

Promovohet libri kushtuar mësuesve të shkollës shqipe në diasporë - VIDEO

Është promovuar sot në Bibliotekën Kombëtare, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë,  libri “Mësuesia si mision” i Nuhi Gashit.

Shoqata e të Burgosurve kujton Adem Demaçin në 4 vjetorin e vdekjes

Sot janë mbushur 4 vjet nga vdekja e Adem Demaçit, njërit nga aktivistët më të njohur të Kosovës, që një pjesë të madhe të jetës së ...

Nisma ‘Lumbardhi përsëri publik’, pjesë e fituesve të çmimeve të Europa Nostra

Komisioni Evropian dhe Europa Nostra kanë shpallur të enjten fituesit e vitit 2022 për çmimet e evropiane të trashëgimisë, Europa Nostra, financuar nga programi i BE-së për Evropë...