array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(39) "https://kallxo.com/kulture/film-teater/"
 }
}

Debati për kinematografinë, kineastët akuzojnë Qendrën Kinematografike për keqpërdorim fondesh

Kineastët kosovarë e kanë akuzuar menaxhmentin e Qendrës Kinematografike të Kosovës për keqpërdorim të fondeve publike që ndahen për filmin dhe favorizime për ...

Ministria e Kulturës tregon për borxhet e QKK-së ndaj produksioneve filmike

Mbi 100 mijë euro u ka borxh Qendra Kinematografike e Kosovës produksioneve filmike në vend. 96 mijë janë borxhe të akumuluara vetëm gjatë këtij viti.

Javën tjetër mbahet Festivali i Filmit Frankofon në Kosovë

Ambasada e Republikës së Francës në Kosovë ka bërë të ditur se nga data 15 deri më 21 nëntor 2021, do të mbahet edicioni i 20-të i Festivalit të ...

Konjufca i gëzohet sukseseve të kineastëve kosovarë

Glauk Konjufca, kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës ka përshëndetur sukseset e kinastëve kosovarë në arenën ndërkombëtare. 

Brikena Sopi pranoi çmimin ‘Katarina Josipi’ për vitin 2021

Dramaturgja Brikena Sopi është fituese e Çmimit të parë për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi”, për vitin 2021. Këtë çmim ajo e mori për dramën “Hekurudha’.

Ministri Çeku nis nesër diskutimet e hapura me krijuesit

Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të nisë një seri diskutimesh me komunitetet artistike në vend.