array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(39) "https://kallxo.com/kulture/film-teater/"
 }
}

Sot mbyllet festivali ‘PrizrenFest’ 

Me shfaqjen “Ëndrra e një nate vere” dhe koncertin e Bashkim Kërqelit, do të mbyllet sonte në Prizren edicioni i parë i festivalit ndërkombëtar të teatrit në ...

Shfaqja ‘Balkan Bordello’ rikthehet me turne rajonal në Ballkan

Pas suksesit të turneut në SHBA, shfaqja “Balkan Bordello”, me tekst të Jeton Nezirajt dhe regji të Blerta Nezirajt rikthehet në rajon për një turne në disa prej festivaleve ...

'DokuFest' shpalos programin e edicionit të sivjetmë

Mbi 250 filma në tetë kategori garuese, do të shfaqen në edicionin e 21-të të Festivalit Ndërkombëtare të filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”.

Festivali ‘DokuFest’ ka shpallur temën për edicionin e 21-të

"How to Survive...?" është tema e edicionit të 21-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër, “DokuFest”.

Filmi kosovar në fokus të festivalit ‘New Horizons’ të Polonisë

Një vend i veçantë i është rezervuar kinematografisë kosovare në edicionin e sivjetmë të festivalit ndërkombëtar të filmit “New Horizons” që po mbahet në Wroclaw të Polonisë.

Dokumentari i Burim Halitit fiton çmimin kryesor në kategorinë e filmit shqip të 'Travel Fest Albania 2022’

Filmi i shkurtër dokumentar, “Sparks of Light” me regji të Burim Halitit ka fituar çmimin kryesor “Best albanian film”, në kategorinë e filmit shqip, në Festivalin e Filmit Ndë...