array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(35) "https://kallxo.com/gjate/reportazh/"
 }
}

“Vetëm drejtësia mund të lehtësojë dhimbjen dhe vuajtjen tonë”

Rrëfimet e 16 të mbijetuarve të dhunës seksuale dhe torturës gjatë luftës së fundit në Kosovë, janë shpalosur në librin digjital të Kombeve të Bashkuara (OKB) “In ...

(VIDEO) Shtatë netë promovim i kulturës, përfundon Festivali “EtnoFest”

Mes një audience të larmishme, fundin e aktiviteteve të edicionit të njëmbëdhjetë të “EtnoFestit” ia dha plaku i vjetër i fshatit Kukaj, 84 vjeçari, Daut Xhemshiti me ...

Mes klithmave ekzistenciale dhe heshtjes së publikut “Pa mua” shpërfaq vuajtjet e gruas

Në një ambient të hapur, në natën e pestë të Festivalit të Arteve dhe Kulturës Tradicionale, në fshatin Kukaj, u dha shfaqja “Pa mua” e nobelistit irlandez Samuel ...

Poezia, teatri, lahuta e vallëzimi popullor nën petkun e pasurisë kombëtare - PAMJE

Nën vargjet e poezisë së poetes Vlora Ademi, të interpretuara nga aktorja Sheqerie Buçaj nisi nata e tretë e festivalit  të Arteve dhe Kulturës Tradicionale “EtnoFest.”

(VIDEO) Art e traditë, “mes tokës dhe qiellit”

‘Sono persone – Janë njerëz’, monumenti që përkujton eksodin me anijen Vlora

Eksodi i 20 mijë shqiptarëve me anijen Vlora në gusht të vitit 1991 drejt Barit dhe përpjekja e ish-krybashkiaut të qytetit italian për t ‘i trajtuar ata njerëzisht ë...