Postet nga: vaksina

AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit do të rinisin testimet për vaksinën kundër COVID-19

Kompania farmaceutike AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit do të rinisin testimet për vaksinën kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi i ri.

Besimi publik në vaksina, “i paqëndrueshëm”

 

​OKB kërkon 35 miliardë dollarë shtesë për vaksinën anti-COVID-19

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka kërkuar 35 miliardë dollarë shtesë, përfshirë 15 miliardë dollarë gjatë tre muajve të ardhshëm, për programin Accelerator ACT ...

Pandemia rrit nevojën e vaksinimit kundër gripit sezonal

Në Kosovë janë siguruar 120 mijë doza të vaksinës kundër gripit sezonal. Aplikimi i kësaj vaksine pritet të bëhet në fillim të muajit tetor, kur edhe fillon ...

Anulohet tenderi për furnizim me vaksina të gripit sezonal, çmimi gati u trefishua

Ministria e Shëndetësisë ka anuluar tenderin për furnizim me vaksina të gripit  sezonal për shkak se ka pasur një tejkalim të madh të buxhetit të planifikuar.

Ndalet testimi i vaksinës premtuese për coronavirus

Kompania farmaceutike, AstraZeneca, ka pauzuar testimet e një vaksine për koronavirus, pasi një vullnetar që ka marrë vaksinën është përballur me përkeqësim të paqartë të ...

Shkencëtarët, skeptikë nëse duhet t'i besohet vaksinës së zhvilluar nga Rusia

 

Kreu i OBSH-së me paralajmërime të zymta për vaksinën ndaj COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të hënën se mund të mos ketë kurrë një vaksinë perfekte për COVID-19, dhe se rruga drejt normalitetit ...